Nakreslím knihu o Malém princi anebo o Čapkovi, říká Petr Sís

Praha - Česko-americký spisovatel a ilustrátor Petr Sís převzal v polovině května z rukou ministryně kultury Aleny Hanákové cenu Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Ocenění udělují ministři kultury od roku 2000 a vyzdvihují tak práci významných osobností, které přispěly či přispívají k šíření dobrého jména české kultury. „Budu mít hezký pomník, protože jsem vždycky miloval latinské nápisy, třeba v kostele,“ komentuje to Sís, který byl hostem Kulturamy. „Z jiné ceny si můžu říkat 'illustrissimus', takže latinsky jsem toho hodně získal tenhle rok.“

Sís bývá především chápán jako autor knih pro děti. Jeho díla jsou přitom velmi oblíbená i mezi dospělými. „Musím přiznat, že jsem se za ten titul dětské knihy schoval a propašoval tam časem i věci, které možná ani pro malé děti nejsou.“ Podle Síse existuje v Česku, stejně jako například ve Francii, cit pro „výtvarno“ nebo „krásno“, takže rodiče sice možná obdivují krásné knihy více než samy děti, jejich koupí ale zároveň vzdělávají dětský vkus.

Nevyrůstal jsem s baseballem ani s pizzou

Petr Sís odešel do USA počátkem 80. let, aby zde točil filmy. Postupně se však prosadil jako žádaný kreslíř pro přední deníky a časopisy a vydavatel úspěšných obrázkových knih pro děti. „Někdy se divím, že jsem měl tu odvahu, protože jsem nevyrůstal ani s baseballem nebo s pizzou.“ Sís se však domnívá, že musí existovat univerzální dětský svět. Každá země má ale zároveň své zvláštnosti.

„Vyrůstal s knížkami Julese Vernea a Eduarda Štorcha a tento sentiment cestovatelů a dobyvatelů jsem dal do svých knížek.“ Dnešní svět dětí se výrazně proměňuje zásahem elektroniky, některé důležité dojmy přesto zůstávají: „pocity maminky, domova, dobrodružství a vyrůstání…“

Petr Sís při křtu knihy Ptačí sněm
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Nové technologie neodmítá, ale klasické knize, v níž se dá listovat a která voní, zatím dává přednost. „Pravda je asi někde v tom souboji s elektronickými čtečkami uprostřed,“ uvedl na nedávném pražském veletrhu Svět knihy. U jednoho ze stánků podepisoval svou knížku Ptačí sněm, která se inspiruje starým perským eposem o putování ptáků, kteří hledají svého krále.

Zapomíná se na Čapka, jednoho z největších spisovatelů 

Kromě tajemství a exotiky se knihy Petra Síse často věnují významným osobnostem světových dějin, příkladem je Kryštof Kolumbus, Darwin nebo Mozart. „Přes ty knížky vyrovnávám pocit sám v sobě, že jsem odněkud odešel a někam jdu. Nejdříve jsem obdivoval lidi, kteří cestovali, pak lidi, kteří mysleli jinak a měli z toho potíže.“ O kom pojedná další kniha, není zatím jasné; Sís váhá mezi Antoinem de Saint Exupérym a Karlem Čapkem.

„Spousta lidí má Malého prince jako svou bájnou knížku, ale málo lidí ví, že ji napsal v New Yorku, kde nemohl mluvit, protože se nikdy nenaučil anglicky, a ten smutek vypsal v knížce,“ vysvětluje své motivace Sís. „Ale teď jsem narazil na fakt, že se po světě pomalu zapomíná na Karla Čapka, jednoho z největších spisovatelů dvacátého století…“

České vydání Stromu života o díle Charlese Darwina
Zdroj: Labyrint

Petr Sís je autorem dvou desítek publikací, pro dalších více než padesát vytvořil ilustrace. Natočil 26 animovaných filmů a získal mnoho ocenění po celém světě. V roce 2003 například obdržel stipendium význačné americké MacArthurovy nadace, o dva roky později dostal za knihu Madlenka cenu Sorcieres udělovanou za nejlepší dětské publikace ve Francii.

Za celoživotní dílo - Hans Christian Andersen

Letos v březnu získal tento výtvarník na knižním veletrhu v Boloni nejvyšší mezinárodní ocenění pro tvůrce knih pro děti a mládež za celoživotní dílo - Cenu Hanse Christiana Andersena; zlatou medaili mu koncem srpna předá v Londýně dánská královna. Z českých výtvarníků ji v minulosti získali Jiří Trnka a Květa Pacovská. Petr Sís se svými knihami na veletrhu v Boloni uspěl už několikrát. V roce 2004 dostal hlavní cenu v kategorii populárně naučné literatury za publikaci Strom života o Charlesi Darwinovi. Před čtyřmi lety zvítězila ve stejné kategorii jeho kniha Zeď/The Wall.

Nyní získal i cenu Artis Bohemiae Amicis. Jejím prvním držitelem byl spoluzakladatel a umělecký šéf Laterny magiky Josef Svoboda. Mezi další oceněné patří fotograf Josef Koudelka, historik umění František Dvořák, herci Herbert Lom, Lubomír Lipský, Emília Vašáryová, Soňa Červená, Jiřina Jirásková, sbormistr Miroslav Košler, dirigent Charles Mackerras, malířka Jitka Válová, spisovatel a scenárista Jiří Stránský anebo scenárista a režisér Ivan Passer.