Romská hudba ve dne v noci

Praha – Nová scéna Národního divadla pokračuje ve svém několikaměsíčním projektu Divadlo národů. Tentokrát se budova rozezněla svižnými romskými rytmy. Organizátoři tím chtějí připomenout, že tradice hudby a tance v romských komunitách hraje stále prim.

Další cílem akce je přiblížit návštěvníkům současnou romskou kulturu, případně vyburcovat Romy i ostatní k umělecké aktivitě. Ředitel Nové scény Národního divadla Štěpán Kubišta přiznává, že ve společnosti panují protiromské nálady, což by chtěl pomocí Divadla národů zlepšit. Romové jsou podle něj národ s obrovskou kulturní tradicí a potenciálem. A přesně tak je festival hodlá prezentovat. 

Během noci plné tradičních temperamentních rytmů zahráli návštěvníkům polští DJ´s spolu s populární maďarskou formací Parno Graszt. Ta improvizovala třeba pomocí láhví od piva nebo s mlékařskými konvemi. Barevné sukně příchozích dam se mimo jiné protáčely i do rytmů domácích Bitumen Bít. 

Zmínění Parno Graszt staví svůj repertoár na tradičních cikánských rytmech a inspiraci hledá např. v Indii. Mladou generaci Romů už však ovlivňuje americký rap a hip hop, takže se pojetí folklóru lehce mění. 

Divadlo národů se táhne od dubna až do června. A právě v červnu festival zakončí berlínský soubor DorkyPark Open for Everything. Unikátní inscenaci připravila choreografka Constanza Macras ve spolupráci s českými, slovenskými, ale i maďarskými romskými organizacemi.

Romská hudba
Romská hudba

Choreografka se na prkna Národního divadla nepodívá poprvé. Před dvěma lety zde přichystala představení se sedmnácti tanečníky a herci napříč všemi věkovými kategoriemi ze střední Evropy, ale také s Brazilci, Japonci nebo Kanaďany.