Premiéra snímku Já a Eliot zahájila irský Zlín

Zlín - Ve Zlíně se dnes naplno rozběhl mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Oficiálně jej zahájil irský snímek režiséra Fintana Connolyho Já a Eliot, který byl před zcela naplněným sálem promítán ve světové premiéře. Právě irské kinematografii je letošní ročník festivalu věnován.

Na festivalu bude uvedeno 36 irských filmů, uvedl umělecký ředitel festivalu Petr Koliha. Festival začal prvními projekcemi v neděli večer, potrvá do 3. června. „Irská mentalita je nám blízká, je to také malý národ, mají podobný způsob humoru, i když u Irů převažuje mytologická rovina, je to takové posmutněné, i ta krajina je hluboce zelená, to je to, co našeho diváka zajímá,“ poznamenal Koliha.

Do Zlína přijede například herečka a zpěvačka Maria Doyleová Kennedyová, která zazpívá před projekcí filmu Commitments. V každé porotě bude také člen z Irska, přijede několik delegací k irským filmům. Návštěvníci si mohou také užít irskou hudbu a tance, nebude chybět ani výstava fotografií zachycující Irsko.

Letošní 52. ročník festivalu nabídne 247 filmů ze 48 zemí, z toho 115 v premiéře, 13 z nich dokonce ve světové premiéře. Na festivalu se tradičně vyhlašuje vítězný film v několika kategoriích, například nejlepší hraný film pro děti, animovaný film a evropský debut. Rozpočet akce činí 32 milionů korun, což je o třetinu méně než v minulém roce, diváci a návštěvníci by však podle pořadatelů neměli úspory pocítit.

"Připravili jsme bohatý doprovodný program, který je nezbytnou součástí festivalu," zve nejenom děti do Zlína Irena Skaunicová, vedoucí produkce festivalu. Již dnes dopoledne se před sídlem ředitelství Lesů ČR na Březnické ulici uskutečnilo například tradiční sázení festivalového stromu.

Zejména dětem jsou určeny celodenní zábavní programy na zlínském náměstí, připraveny jsou také workshopy a tvůrčí dílny, výstavy a aukce umělecky pojatých filmových klapek. K vidění budou také práce zrakově postižených dětí, nebude chybět dobročinná akce Pečení pro UNICEF či aukce panenek UNICEF. Filmy bude možno sledovat také netradičně na kolejích v takzvaném Kinematovlaku, který putuje přes několik krajů republiky.

Den České televize

Mezinárodní soutěže hraných filmů pro děti se zúčastní koprodukční film České televize Modrý tygr, ČT pak bude mít i své kandidáty v sekci animovaných filmů. V předpremiéře uvidí festivaloví návštěvníci nový koprodukční film ČT Tady hlídám já. Ve středu 30. května ovládne zlínské centrum Česká televize a v rámci Dne České televize nabídne bohatý program pro děti, rodiče a další návštěvníky festivalu.

Video MFF pro děti a mládež Zlín: umělecký ředitel přehlídky Petr Koliha
video

MFF pro děti a mládež Zlín: umělecký ředitel přehlídky Petr Koliha