Olympic slaví 50 na turné se symfonickým orchestrem

Praha  - Skupina Olympic ke svému 50. výročí přichystala turné s Českým národním symfonickým orchestrem. Série sedmi koncertů s názvem Modrá pyramida tour Olympic 50 let začne 8. listopadu v Brně a skončí 1. prosince v pražské O2 areně.

Píše se rok 1963, svět se jen těsně vyhnul atomové válce při kubánské krizi a v Británii vychází první album Beatles. V Praze prvně udeří do strun kytarista Petr Janda v kapele Olympic. „Když jsem odcházel z práce, tak jsem to tipoval tak na pět let,“ vzpomíná Janda.

„60. léta jednoznačně nádherná, 70. léta jednoznačně průser“

Z odhadovaných pěti roků s Olympikem se nakonec stalo padesát let. „Šedesátá léta byla jednoznačně nádherná, sedmdesátá léta byla jednoznačně průser, osmdesátá byla zase výborná, tam jsme byli asi nejslavnější, a devadesátá léta byl zase průser,“ bilancuje Janda.

V roce 1992 chce Petr Janda skupinu, která ztrácí sílu i fanoušky, rozpustit. O dvacet let později se však Olympic nechá vyfotit jako čtveřice spokojených veteránů. „Parta lidí, u kterých vidíme, že už mají rozum,“ komentuje fotku Janda.

"Parta lidí, u kterých vidíme, že už mají rozum"
Zdroj: ČT24

Nejlepší chvíle z padesátileté kariéry si Olympic zopakuje za doprovodu symfoniků letos na podzim. Již v polovině června vyjde u společnosti Supraphon box pěti CD se 120 skladbami s hity i raritními nahrávkami. Členové skupiny o tom dnes informovali na setkání se zástupci médií před večerním závěrečným dílem klubového pořadu Olympic retro v pražské Malostranské besedě.

Olympic představil také novou píseň My už jiný nebudem, kterou k podzimnímu turné složil lídr kapely Petr Janda. „Každá deska, každý projekt má svou filosofii a padesátka je ve znamení písničky, jejíž název je zásadním sloganem naší padesátky. Už od nás nic jiného nečekejte,“ uvedl Janda, který přítomné pohostil narozeninovým dortem.

Český národní symfonický orchestr, který v minulosti doprovázel například Andreu Bocelliho a George Michaela, povede dirigent Martin Kumžák. „Budeme hrát největší hity, ale i písničky, které nám nějak přirostly k srdci,“ podotkl Janda. Olympic vystoupí bez předkapely. Jediným hostem na koncertech bude Jandova dcera Marta, se kterou si zazpívá píseň Otázky.

Jedna z nejstarších tuzemských bigbítových kapel dnes večer v Malostranské besedě uvádí závěrečný díl klubového pořadu Olympic retro, který v dosavadních jedenácti pokračováních nabídl akustické verze písní ze všech jejích alb. Procházku historií Olympiku odstartoval loni 29. března koncert věnovaný albu Želva. Základní sérii ukončil minulý měsíc koncert, na němž zazněly písně z posledních tří desek Karavana, Dám si tě klonovat a Sopka.

Na dnešním vystoupení s názvem Olympic Retro Best Of zazní z každého předchozího koncertu dvě písničky, které se posluchačům líbily nejvíc. „Díky tomuto cyklu Olympic hraje líp než kdy jindy, protože na každé z těch vystoupení dva týdny zkoušíme,“ říká Janda.

 

Poslední album Sopka natočil Olympic v roce 2007. Novou nahrávku chystá na příští rok. Od roku 1986 hraje Olympic ve stejné sestavě Petr Janda (kytara, zpěv), Jiří Valenta (klávesy), Milan Broum (baskytara) a Milan Peroutka (bicí).

První mrtvý je vždycky ikonou

V roce 1968 skupina debutovala albem Želva, které je první českou beatovou dlouhohrající deskou. Příští rok by se měl Olympic představit také na Slovensku a v únoru a březnu zahraje i v Austrálii. Padesátiletý Olympic taky letos vzpomíná na svého člena Mirka Berku, od jehož smrti letos uplynulo 25 let. „Každá kapela nějaké mrtvé má a ten první je vždycky ikonou,“ říká Petr Janda.