Tintin v Americe dosáhl na 33,5 milionu korun

Paříž - Vzácná kresba titulní stránky komiksu Tintin v Americe z roku 1932, kterou nakreslil belgický autor této postavičky publikující pod pseudonymem Hergé, se v sobotu prodala na dražbě v Paříži za rekordních 1,3 milionu eur.

„Kdyby se mu bylo povedlo získat kresbu za menší cenu, byl by, myslím, rád. Nechtěli jsme zlomit rekord, chtěli jsme to dílo. Světový rekord je podružný, nejdete sem utratit peníze,“ uvedl známý zájemce o kresbu.

Konečnou sumu, která v přepočtu dosahuje 33,5 milionu korun, potvrdil mluvčí dražební síně Artcurial. Kupec si přál zůstat v anonymitě. Obrázek dal do dražby dosavadní majitel, který kresbu koupil v roce 2008 za 764 218 eur, což byl dosud rekord v tomto oboru.

Na obrázku, který je jedním z pouhých pěti dochovaných titulních kreseb Hervého pro první vydání komiksu, jenž se na pultech objevil v roce 1934, sedí Tintin oblečený jako kovboj na kameni se svým psíkem po boku. Za ním se plíží indiáni se sekyrou.

Sběratelé vyvažují zlatem, co jako děti zahodili

V době finanční a hospodářské krize je umění poměrně jistou investicí. „Tuhle titulní stránku jsme už v roce 2008 prodali za 764 tisíc eur. Za poslední čtyři roky šel trh nahoru a kvalitní věci jsou stále vzácnější,“ říká odborník na komiksy Eric Le Roy.

Zájemci si mohli pořídit i další kousky kreslíře Georgese Rémiho, známého pod uměleckým jménem Hergé. Na pařížské dražbě našlo nové majitele přes 600 předmětů spojených s Tintinem. Zájemce vyšly na více než 3 miliony a 300 tisíc eur.

Taková dražba je raritní, říkají zástupci aukčního domu. Fanoušci se děl s Tintinem vzdávají jen neradi. Le Roy říká: „Je součástí našeho života a v tom jsou pro nás práce Hergého důležité. Jsou to kresby, které se vryly do naší paměti. Sběratelé vyvažují zlatem to, co dřív jako děti zahodili. To je Tintinovo kouzlo.“