První taneční ceny rozdány

Praha – Festival Tanec Praha úspěšně odstartoval měsíční taneční šílenství. Netradiční zahájení sklidilo velký ohlas a hned po prvním večeru zná přehlídka své vítěze v kategoriích Taneční inscenace roku, Tanečnice roku, Cena za světelný design a Cena diváků.   

Zahajovací večer probíhal v rámci strukturované improvizace tanečníků z deseti různých inscenací letošní České taneční platformy. Vše navíc za doprovodu živé hudby. 

Mezinárodní devítičlenná porota následně vybrala představení Kolik váží vaše touha? jako nejlepší taneční inscenaci v produkci VerTeDance. Ti si na účet připočetli i vítězství Pavla Kotlíka za dílo Found and Lost v kategorii nejlepšího světelného designu. 

Přestože se leckdy hodnotící nemohou shodnout, na titulu Tanečnice roku pro Lucii Kašiarovou hlasovala většina z nich. Kašiarová se protančila právě expresivním kusem Kolik váží vaše touha?, na němž se mimochodem podílela i autorsky. „Živelnost, osobitost a zároveň preciznost, s níž svou postavu vytvořila, nechává pokaždé silný a nezapomenutelný dojem,“ vysvětlila Yvona Kreuzmannová, předsedkyně poroty. 

Do akce se zapojilo i přítomné publikum, když společně odhlasovali, komu přidělí diváckou cenu. Jejich sympatie nakonec získala choreografka a pedagožka Monika Rebcová. Návštěvníky uchvátila svým zaměřením na africký kontinent a jeho tradiční živelnost pohybu. 

Zahraniční odborníci na druhou stranu ocenili spolupráci účinkujících a hudebníků z formace Zrní. „Kapela Zrní je přítomna na scéně velmi citlivým způsobem. Jeho vynikajícím efektem je, že přestože jsou muzikanti a tanečnice na scéně odděleni, působí naprosto propojeně, v dokonalé souhře,“ vyjádřili se. 

Zdá se, že Tanec Praha vzbudil v zahraničních hostech opravdu pozitivní reakce. Slova chvály se totiž hrnula i na dynamiku a nasazení většiny aktérů. Všichni se navíc jednoznačně shodli na tom, že tak silná kvalita umělecké práce by si zasloužila větší podporu, než jakou současný tanec v Česku má. 

Oceněná a nominovaná díla budou moci zájemci vyhledat na prknech divadla Ponec, ve Studiu ALTA nebo v klubu NoD v Roxy. Samotný festival ale pokračuje až do konce června.