Liška Bystrouška pročichá Anglii i Česko

Praha – Britský operní festival v Glyndebourne chystá lahůdku v podobě historicky prvního satelitního vysílání. Češi by ale měli zpozornit – ačkoliv v Anglii třeba nebudou, ve svých tuzemských kinech uvidí díky přímému přenosu novou inscenaci Janáčkových Příhod lišky Bystroušky na vlastní oči.

Výjimečným hostem operního představení bude i debutující sopranistka Lucy Croweová. Jméno britské pěvkyně raketově stoupá do povědomí všech profesionálů a podle Martina Cikánka z distribuční společnosti Aerofilms bude zajímavé slyšet ji naživo. 

Role Revírníka se ujal ruský barytonista Sergej Leiferkus. Londýnskou filharmonii si vzal pod taktovku dirigent Vladimir Jurowski. 

Část opery však bude zřejmě vysílána se zpožděním. V Glyndebourne před divadlem totiž plánují více než hodinovou přestávku na piknik, který proběhne v místním parku. Druhé dějství ale už poběží synchronně, tudíž čeští diváci v kinech uvidí ve stejný moment to samé co návštěvníci opery. 

Zmíněné operní slavnosti založili venkované ve 30. letech 20. století na jihu od Londýna. Akce získala určitou tradici a v roce 1994 zde vyrostl operní dům s kapacitou přes tisíc diváků. Glyndebourne je finančně nezávislý, hlavní zdroj peněz přichází od mecenášů. 

„Festival v Glyndebourne je ztělesněním dnes zcela unikátního klidu na detailní uměleckou práci a místo jedinečné koncentrace - všichni umělci tu vždy pracují jako jeden organismus a síla zdejších inscenací spočívá právě v dokonalé harmonii všech složek divadla,“ vysvětlil český dirigent Jakub Hrůša, který šéfuje podzimnímu turné Glyndebourne on Tour. 

Kompletní seznam kin, která zařadila on-line přenos na svůj program, najdete na webu společnosti Aerofilms.