Prostějov vzdává Hold sklu Josefa Kaplického a jeho žáků

Prostějov - Sklo řezané, broušené i foukané si mohou prohlédnout návštěvníci na výstavě v Muzeu Prostějovska. Dostala název Hold sklu podle mozaiky Josefa Kaplického, kterou vytvořil pro Expo 58 v Bruselu. Výstava představuje počátky tvorby jeho žáků z 50. a 60. let.

„Josef Kaplický, otec slavného architekta Jana Kaplického, byl grafik, malíř, sochař, architekt a také učil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru skla. Vychoval celou řadu skvělých žáků,“ připomněl kurátor Oldřich Palata ze Severočeského muzea, z jehož sbírek byly exponáty zapůjčeny.

Kaplického mozaiku, jež na světové výstavě v Bruselu získala zlatou medaili, však připomíná pouze fotografie na jednom z panelů. Dílo je ve sbírkách libereckého muzea, v srpnu 2010 je v depozitáři poničily povodně. „Nechali jsme ho zrestaurovat a loni v září znovu osadili u nás v muzeu. Při té příležitosti jsme udělali výstavu skla z našich sbírek. Prostějovská výstava je její první reprízou,“ doplnil kurátor.

  • Hold sklu (Muzeum Prostějovska): váza podle návrhu Václava Ciglera, která byla součástí výstavy československého skla v Moskvě v roce 1959
    Hold sklu (Muzeum Prostějovska): váza podle návrhu Václava Ciglera, která byla součástí výstavy československého skla v Moskvě v roce 1959 autor: Luděk Peřina, zdroj: ČTK
  • Hold sklu (Muzeum Prostějovska): objekty Reného Roubíčka a jeho ženy z roku 1959
    Hold sklu (Muzeum Prostějovska): objekty Reného Roubíčka a jeho ženy z roku 1959 autor: Luděk Peřina, zdroj: ČTK

Výstava zahrnuje ryté, řezané, broušené a foukané sklo, objekty na pomezí mezi užitkovým sklem a volnou plastikou a také volné plastiky zhruba 20 Kaplického žáků, které byly vystaveny na Expu 58 a o rok později na velké výstavě československého skla v Moskvě.

Jedním z unikátů je instalace skleněných objektů, kterou vytvořil René Roubíček - ten v současné době vystavuje svá díla na společné výstavě s Bořkem Šípkem na Novoměstské radnici v Praze. Druhým výjimečným exponátem je velká váza z broušeného olovnatého křišťálu, kterou vytvořil v roce 1959 Václav Cigler. „Dodnes je to zřejmě největší váza z broušeného skla na světě. Skládá se ze sedmi dílů a je vysoká 1,65 metru. Vidět ji v Prostějově je výjimečná událost, vystavena byla jen v roce 1959 v Moskvě a později v Severočeském muzeu,“ upozornil kurátor.

Hold sklu (Muzeum Prostějovska): Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová / Polibek (1958)
Hold sklu (Muzeum Prostějovska): Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová / Polibek (1958)

Stranou nezůstávají ani díla dalších autorů, kteří později získali světovou slávu. Patří k nim například Miluše Roubíčková, Ladislav Oliva, Věra Lišková a další. Návštěvníci se mohou seznámit s počátky jejich tvorby. Součástí expozice jsou i plakáty spojené z expozicemi skla z 50. a 60. let.

Hold sklu bude Muzeum Prostějovska vzdávat do 4. září.