Jean-Paul Belmondo je Stavisky

Ukrajinský emigrant Serge Alexandre Stavisky začínal ve Francii jako malý podvodníček a postupně se vypracoval na muže, jenž významně ovlivňoval francouzské hospodářství i politiku. Jeho finanční machinace, do kterých byli zapleteni nevýznamnější průmyslníci, stejně jako vysocí politikové, vyvrcholila tzv. „Aférou Staviského“, která ve třicátých letech minulého století otřásla celou Francií a v roce 1934 vyvrcholila pádem vlády. Snímek Alaina Resnaise Stavisky sledujte v rámci cyklu Velikáni filmu v pátek 8. června od 20:55 na ČT2.

Stavisky, muž mnoha tváří, elegán s vytříbeným vkusem, se obklopoval krásnými věcmi i ženami, měl pár přátel a mnoho nepřátel. Resnais ve svém filmu Stavisky zachytil domnělý průběh této aféry, strmý vzestup jejího aktéra, který končil nejhlubším pádem. Do hlavní role obsadil režisér Jeana-Paula Belmonda, který se podílel zároveň na financování filmu.

Vnímání času a utrpení

Francouzský režisér, scenárista a producent Alain Resnais, pocházející z Bretaně, mezi jehož nejznámější a nejoceňovanější filmy patří raná díla na téma různého vnímání času a utrpení. V roce 1955 natočil jeden z prvních dokumentů o židovském holokaustu Noc a mlha, za který obdržel cenu Jeana Viga.

O čtyři roky později sklidila úspěch jeho převratná novovlnová báseň o lásce a zmaru Hirošima, má láska, uvedená mimo soutěž na MFF v Cannes 1959, kde získala Cenu FIPRESCI a Cenu Společnosti filmových a televizních spisovatelů.

Do třetice Resnaise proslavilo mysteriózní drama Loni v Marienbadu(1960), které se dočkalo mimořádného ohlasu u divácké i kritické veřejnosti. Resnais za něj obdržel Zlatého lva na benátském filmovém festivalu.

Marcel Proust a André Breton

V následujících letech jeho tvorba nepřinesla žádné převratné snímky, dalšího ocenění a vřelého ohlasu se dočkaly po delší době Resnaisovy filmy Smoking/No Smoking (1993) a Zbloudilá srdce (2006), do nichž obsadil svou životní partnerku, herečku Sabine Azéma.

Stavisky / Jean-Paul Belmondo a François Périer
Zdroj: ČT

Resnaise provázel kladný vztah ke kinematografii už od dětství. Svůj první krátkometrážní snímek natočil v pouhých 14 letech. Ve čtyřicátých letech pak vystudoval L'Institut hautes études cinématographiques. Mezi jeho další koníčky patří fotografování, kresba a literatura, především Marcela Prousta a André Bretona. V roce 1942 se objevil v malé roli ve filmu Návštěva z temnot Marcela Carného.

Stavisky - Francouzské drama (1974). Režie Alain Resnais. Hrají: J-P. Belmondo, A. Dupereyová, C. Rich, Ch. Boyer, M. Lonsdale a další. 113 minut, ve francouzském znění s titulky.