Mein Kampf jako fraška

Praha – Do Vídně počátku 20. století přichází nesmělý mladík z Braunau na Innu, aby se přihlásil na akademii krásných umění a stal se světoznámým malířem. Útočiště najde u židovského knihkupce. Ten mladý muž se jmenuje Adolf Hitler. Hru Georga Taboriho Mein Kampf zařadilo na svůj repertoár jako poslední premiéru sezony pražské Švandovo divadlo.

Zdroj: Švandovo divadlo Autor: Alena Hrbková

George Tabori se narodil v asimilované židovské rodině v Maďarsku v roce 1914. Ve třicátých letech odešel do Německa, ale záhy byl donucen emigrovat před Hitlerem do Anglie. Tři čtvrtiny jeho rodiny bohužel takové štěstí neměly a zemřely v koncentračních táborech. Tabori, už s britským občanstvím, se stal válečným zpravodajem. Po válce působil jako scenárista v Hollywoodu, jako dramatik se prosadil až v pětapadesáti letech.

Na počátku 70. let se vrátil do Německa. V roce 1987 na objednávku vídeňského Burghertheateru napsal Mein Kampf. Hru, která se jmenuje stejně jako Hitlerova kniha, sám režíroval a také v ní hrál. Ve své frašce diváky zavede do Vídně počátku minulého století, do zapadlé ubytovny, kde v poklidu přežívají Lobkowitz – možná Bůh, možná zkrachovalý kuchař – a Žid Šlomo Herzl, prodejce Biblí. V té době se do Vídně vypraví i jakýsi Adolf Hitler, aby se stal známým malířem. Úspěch se ale nekoná a zamindrákovaný mladík se ocitá na pokraji sebevraždy. Ještě že je na blízku Herzl, který jej hodlá zachránit.

Hitler: Cením si tvé pomoci, Žide. Až přijde má doba, přiměřeně se ti odměním. Najdu pro tebe nejvýhodnější řešení. (citace ze hry)


Mein Kampf / Tomáš Pavelka a Filip Čapka
Mein Kampf / Tomáš Pavelka a Filip Čapka

„Jen při vší té snaze zapomene, že láska k bližnímu může být životu nebezpečná a že doporučovat zoufalcům, aby se věnovali politice, se nemusí jemu ani světu vyplatit. A Bůh? Prý tam byl celou dobu s nimi,“ píše Švandovo divadlo k příběhu nekončících otázek a odpovědí, hořkého humoru i tichého pláče, podivných vzpomínek na budoucnost.

Sám Tabori hru označil jako frašku. Dvojice Herzl–Lobkowitz místy vystupují v málem „klaunských“ číslech a zaznívají repliky vskutku černohumorného ražení. Tabori usiloval o to, aby pietnost neumrtvila témata, která je nutno uvidět. A tak na groteskním půdorysu vystupuje geneze jedné nenávisti. Nekončící řetěz otázek, jak možná málo stačilo, aby se Hitler-diktátor nikdy nezrodil, aby dvacáté století vypadalo úplně jinak, a zda není občas našim největším proviněním nečinnost.

Mein Kampf / Filip Čapka, Miroslav Hruška a Tomáš Pavelka
Mein Kampf / Filip Čapka, Miroslav Hruška a Tomáš Pavelka

V Čechách byl Mein Kapmf poprvé inscenován v Realistickém, dnešním Švandově divadle v roce 1990 a byl vůbec první Taboriho hrou inscenovanou v Česku. Po dvaadvaceti letech se tak Mein Kampf na smíchovskou scénu vrací, opět v překladu Josefa Balvína. V režii Anny Petržalkové se představí Filip Čapka (Herzl), Miroslav Hruška (Lobkowitz), Tomáš Pavelka (Hitler), Martina Krátká (Markétka), Petra Hřebíčková (Paní Smrt) a Marek Pospíchal (Himmlischst). Scéna je dílem Tomáše Cillera, kostýmy připravila Hana Kotková. Pod hudební stránkou inscenace je podepsán Petr Hromádka. Premiéra se uskuteční 9. června v 19:00.