Mezinárodní porota udělila ceny Bienále Brno 2012

Brno - Vítězi hlavní ceny 25. ročníku mezinárodního bienále grafického designu Brno 2012 se stali Armand Mevis a Linda van Deursenová z Nizozemska. Ocenění získali za program Temporary Stedelijk pro muzeum současného umění v Amsterdamu. Mezinárodní porota, která letos vybírala ze 300 prací 141 autorů ze 23 zemí, jim cenu udělila jednomyslně.

„Ocenili jsme zejména myšlenkovou hloubku a koncepčnost doplněnou o velkou míru originality a imaginace,“ řekl předseda poroty, americký designér Andrew Blauvelt.

Cenu Bienále Brno za přínos v oboru porotci udělili Zdeňku Zieglerovi a Cenu mezinárodní poroty získalo americké studio Linked by Air za celkový přístup, uplatňující se například ve videu a dvou webových stránkách vytvořených pro Whitneyho muzeum amerického umění v New Yorku. Dalším Čechem, který v soutěži uspěl, je Jan Novák, jenž získal Cenu Českých center za autorské písmo Falster Grotesk. Seznam oceněných uzavírá Manuel Raeder z Německa, jenž si odnesl Cenu primátora města Brna za celkový přístup na základě několika prací vystavených v soutěžní výstavě. V soutěži byli nejvíce zastoupeni designéři z Česka, Nizozemska, Švýcarska a Japonska.

Armand Mevis a Linda van Deursenová - návrh loga muzea Stedelijk
Zdroj: Muzeum Stedelijk

Jednou z novinek letošního Bienále Brno bylo zrušení zavedeného dělení mezinárodní soutěžní přehlídky do kategorií, které se pravidelně střídaly ve dvouletých cyklech. Soutěžní přehlídka byla letos soustředěna pouze do prostoru Uměleckoprůmyslového muzea, kde budou všechny exponáty vystaveny až do října.

V dalších prostorách Moravské galerie v centru města, v Pražákově a Místodržitelském paláci, mohou zájemci zhlédnout doprovodné výstavy. Například výstavu Práce z Kalifornie, ohlédnutí za amsterdamským hnutím Provo nebo výběr z autorských knih a papírových knižních objektů Květy Pacovské.