Ve Varech vrcholí přípravy na událost roku

Karlovy Vary - V Karlových Varech vrcholí přípravy na 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Desítky lidí nyní chystají zázemí pro návštěvníky a festivalové hosty. Největší filmová přehlídka v Česku začíná už za pět dní. První online rezervace zpřístupní festival už zítra v 10 hodin ráno. Vary letos navštíví slavné herečky Susan Sarandonová a Helen Mirrenová, které převezmou Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii.

Centrum festivalu, který představuje hotel Thermal, zatím připomíná staveniště. Přípravy jsou někdy tak náročné, že si vyžádají i spolupráci horolezců. Na 150 lidí teď připravuje technologie, staví pódia a zdobí interiéry.

Už v pondělí 25. června začne prodej části vstupenek přes internet. Letošní novinkou je úplná digitalizace pěti kinosálů v Thermalu. „Je to investice za bezmála 10 milionů korun, je to nezbytná podmínka,“ podotkl generální ředitel hotelu Thermal Josef Pavel.

Bez nové technologie by už nebylo možné festival pořádat. Filmů na digitálních nosičích rapidně přibývá. Proti loňským řádově dvaceti filmům v novém systému DCP dnes už jsme skoro na stovce," konstatoval výkonný ředitel MFF Karlovy Vary Kryštof Mucha.

Organizátoři letos do festivalového programu vybrali 217 filmů, promítat se bude ve 14 kinosálech. Hlavními hosty budou letos dvě herečky - na úvod přijede Helen Mirrenová a festival zakončí Susan Sarandonová. „Tím je karlovarský festival specifický, že hvězdy nejsou vězněny někde v apartmánech, že se skutečně pohybují po městě,“ poznamenal prezident festivalu Jiří Bartoška. Největší český filmový festival začíná už v pátek 29. června a potrvá devět dní.