Oscar za film Casablanca jde do aukce

Los Angeles - Oscar pro režiséra Michaela Curtize za filmovou klasiku Casablanca se tento týden bude dražit v Los Angeles. A očekává se, že by mohl vynést 2,5 až tři miliony dolarů (asi 50 až 60 milionů korun), napsala v noci na dnešek agentura Reuters.

Film Casablanca s Humphreym Bogartem a Ingrid Bergmanovou, který se odehrává ve stejnojmenném marockém městě za druhé světové války, vynesl v Maďarsku narozenému Curtizovi Oscara za nejlepší režii v roce 1943.

„Tento Oscar je jedním ze dvou nejzásadnějších sošek, které kdy byly na prodej. Tou druhou byl Oscar za film Gone With the Wind. Tu koupil Michael Jackson někdy v poslední dekádě dvacátého století. Casablanca a Gone With the Wind jsou jasně dva největší filmy všech dob,“ upozornil Nate D. Sanders z Auction House.

Zlatá soška režiséra, který zemřel v roce 1961, se bude dražit 28. června. Už v roce 2003 se dražila v síni Christie's a tehdy ji za 231 500 dolarů koupil americký kouzelník David Copperfield. Není známo, zda ji nyní prodává on, nebo někdo jiný. Aukční síň odmítla jméno prodávajícího upřesnit.

Sošky Oscara se draží jen výjimečně kvůli dohodě z roku 1950 mezi vítězi a americkou Akademií filmových umění a věd, která Oscary uděluje. Dohoda zakazuje vítězům prodat své Oscary komukoli jinému než akademii za nominální sumu jednoho dolaru.

Pod kladívka dražitelů se ale v posledních letech dostalo několik Oscarů z období před rokem 1950, na něž se tato dohoda nevztahuje. V prosinci loňského roku se například prodal Oscar Orsona Wellese za scénář k filmu Občan Kane za 861 000 dolarů.