Zieglerova výstava jen pro vaše oči

Praha – V Museu Kampa začíná příští týden výstava jednoho z nejznámějších a nejoceňovanějších grafiků Zdeňka Zieglera. Letos oslaví typograf osmdesáté narozeniny. Expozice For Eyes Only návštěvníka provede různými etapami grafikových děl.

Plakáty, známky, knihy, zkrátka vše, na co si jen vzpomenete. Není mnoho objektů, které by Zieglerovy za jeho kariéru unikly. Držitel prestižních ocenění v domácích grafických soutěžích původně sice vystudoval architekturu na ČVUT, celý svůj život ale zasvětil typografii. Úplně na začátku chtěl být chirurgem, ale architektura byla cesta, jak se dostat z domova na vysokou školu. „Nemůžu si stěžovat, že by můj život byl v tomto oboru horší než ten, který jsem chtěl původně,“ říká s klidem. 

V architektuře a grafice však spatřuje i ledacos společného. Je to prý povolání, které souvisí se vším, co se týká výtvarného umění, ale i se složkou, s níž pracuje typograf. „S písmenky si hrajeme podobně jako stavitelé se stavebními prvky,“ vysvětluje. Jediný rozdíl je v tom, že grafik musí znát technologii, tedy lidově řečeno „jak se to dělá“ a zdali výtvor půjde vůbec vytisknout. 

Ziegler začínal s reklamními a inzertními návrhy. Během 60. let se soustředil hlavně na filmové plakáty. Ač je to dle jeho názoru paradox, tehdejší tvůrci měli větší svobodu. Dřív se vyráběly plakáty pro domácí i zahraniční filmy, jenže dnes už grafik zpracuje jen domácí verzi, a to navíc pod mírným tlakem produkce filmu. Oproti minulému století tedy chybí větší rozmach a svoboda. 

Název výstavy na Kampě je ostatně odvozen od jednoho Zieglerova plakátu směřujícího na NDR. For Eyes Only, tedy v překladu „jen pro oči“, znamená pouze pro oči těch, kteří nejsou špioni. Expozice prý není příliš veliká, autor je ale spokojen, že ukáže různorodost jeho práce. Příchozí najdou značky, loga, knihy či zmíněné plakáty. 

Coppélia (Zdeněk Ziegler)
Coppélia (Zdeněk Ziegler)

„Hlavní náplň mojí práce jsou knihy,“ ujasnil Ziegler. Rostoucí fenomén e-knih jej sice trošku děsí, zároveň si ale říká, že na trhu tak zůstanou jen typograficky pěkné vazby. 

A jak se cítí před nadcházející osmdesátkou?  „Já jsem spokojen s tím, jak to je, a mohu být vděčný, že můj život proběhl tak, jak proběhl.“