Nepřečtené knihy dostaly šanci

Praha - V českých domácnostech je víc než 130 milionů knih, které si lidé vůbec nepřečtou. Přesto se právě dnes staly pro mnohé hlavní událostí, konal se totiž Den nepřečtených knih. Pozapomenuté knihy se četly po celé republice, akce se zúčastnilo přes 3 000 lidí. Každý si zvolil něco jiného, stačilo jen sáhnout do knihovny a vybrat si své oblíbené místo, ať už doma, v práci nebo třeba ve vlaku. Každý četl sám, inspirovala je k tomu akce na internetu

Češi patří k poměrně silným čtenářům, pokud by se sečetly všechny knížky, které mají doma v knihovnách, bylo by jich 800 milionů, třetina z nich ale zůstává nepřečtená. „Když ty knížky dáte vedle sebe, tak je to skoro sedmkrát území České republiky,“ upozornila autorka projektu z internetového knihkupectví Martinus.cz Michaela Losekoot. 

Důvodů, proč zůstává tolik knížek v poličkách, je mnoho a každý má jiné vysvětlení. „Jenom část knížek je určená ke čtení, k tomu, přečíst je od začátku do konce. Knížka, to je třeba i kuchařka a tam neočekáváme, že to člověk přečte od začátku až do konce,“ dodává profesor literatury Petr Bílek. 

Byla spuštěna i speciální facebooková aplikace, díky které je možné sdílet tipy, jak si daný den najít čas na čtení. Čtenáři tak díky sociálním médiím mohou vytvořit největší skupinu lidí, která bude v jeden moment číst a navzájem se o tipech na knihy a místech na čtení po internetu informovat.