Černého autobus čeká vystavení na „nedůstojném“ místě

Praha – Jediný víkend bude na Staroměstském náměstí k prohlédnutí klikující autobus výtvarníka Davida Černého, který stál po dobu olympijských her před Českým domem v Londýně. Akce s názvem Deset kliků za medaili bude součástí maratonu Mattoni Grand Prix, během níž dojde také k přivítání českých paralympijských sportovců a oslava jejich úspěchů.

Červený double-decker v londýnském stylu vystavila radnice Prahy 1. „Praha 1 nebude bránit, aby byl autobus na náměstí vystaven, nebude bránit povolení vjezdu. Autobus bude navezen v pátek a odvezen v neděli,“ řekla mluvčí Veronika Blažková. 

Autobus od Černého odkoupila firma Agrofert Holding, která patří podnikateli Andreji Babišovi. Během dne chce zorganizovat happening, při němž bude veřejnost na počest úspěchů paralympijských sportovců klikovat. 

Černý ale proti vystavení svého výtvoru protestuje. Považuje jej za dehonestující. „Staroměstské náměstí je dnes bohužel místo pro lidové taškařice, ruské turisty a oslavování hokejistů,“ nechal se slyšet výtvarník.

Podle Babiše má ale veřejnost právo autobus vidět. „Sám David Černý říká, že jeho červená bestie je stejně směšná jako sport. Tak ty směšné věci dejme ještě jednou dohromady, abychom mohli vzdát hold českým olympionikům a paralympionikům. Jde pouze o jedno odpoledne, v pondělí už autobus zamíří na dětské hřiště na Chodov,“ uvedl.