Tři knižní tipy Pavla Mandyse

Praha – Z knižních novinek tohoto týdne publicista a kritik Pavel Mandys upozorňuje na román Herci, který byl oceněn Literární cenou Knižního klubu pro rok 2012, s uměleckým světem souvisí i druhá publikace, kniha amerického literárního vědce Jamese F. Englishe Ekonomie prestiže, z úplně jiného soudku čerpá nový komiks polské provenience Marzi.

Václav Holanec / Herci

(Nakladatelství Knižní klub)

Anotace: Stejní hrdinové, jiná doba. Román Herci se odehrává v atraktivním prostředí velkého pražského divadla, a přestože se třikrát vrátíme na podzim roku 1956, nejedná se o historický příběh, ale o látku, která se originálně vyjadřuje k současnosti. Žili bychom šťastnější život, kdybychom se narodili do jiné doby? Komentář Pavla Mandyse: Velmi pečlivě a psychologicky docela věrně sleduje různé povahové typy v různých politickospolečenských situacích. Pokaždé se ty postavy chovají trochu jinak i trochu stejně. Je velmi zábavné sledovat, jak si autor hraje s tím, co která postava udělá a proč. 

James F. English / Ekonomie prestiže

(Nakladatelství HOST, přeložila Martina Neradová)

Anotace: Kniha amerického literárního vědce, Jamese F. Englishe (1958), který v současné době působí jako profesor anglické literatury na Pensylvánské univerzitě ve Philadelphii, se zabývá vznikem, historií a fungováním literárních, filmových a hudebních cen i vším, co se kolem nich odehrává, nejvíce prostoru je věnováno cenám světoznámým — Nobelově ceně, Oscarům nebo Bookerově ceně. Komentář Pavla Mandyse: Skládá obrázek výroby cen, což má svá pravidla. Ukazuje se, že umělci, teoretici a organizátoři festivalů pracují s tímto symbolickým kapitálem. Jak s ním pracují, proč s ním tak pracují a proč to má takový úspěch, o tom je právě kniha Ekonomie prestiže. 

Přebal knihy Ekonomie prestiže
Zdroj: ČT24

Marzena Sowa, Sylvain Savoia / Marzi 1984 – 1987 (komiks)

(Nakladatelství Plus)

Anotace: Marzi, polská Marjánka, působí v komiksovém světě už několik roků jako vyslanec. Zastupuje polské děti a nejspíš i všechny děti z někdejšího východního bloku. Marzi vznikla z vyprávění o dětství tenkrát na Východě. Marzena Sowa (* 1979) vysvětlovala svému novému příteli, kterého potkala na stáži v Bordeaux, jak se žilo u nich doma, když byla malá. Tím přítelem byl komiksový kreslíř Sylvain Savoia (* 1969). Spolu začali vyprávěné skládat do obrázků a malých příběhů. Společně vytvořili malou Marzi, jedináčka ze sídliště za hutěmi v polském městě Stalowa Wola, a nechali ji tam prožít druhou polovinu osmdesátých let. Komentář Pavla Mandyse: Myslím si, že čeští čtenáři si Marzi mohou zamilovat ze dvou důvodů, jednak ta starší populace si vzpomene na časy, které taky tehdy zažívala a ta mladší to může vnímat jako malou učebnici dějin východního bloku.