Druhá šance - šance pro obyčejné příběhy

Ať se nám to líbí, či ne, pravdou je, že ve výrobě filmů ze života s přídechem romantiky je Amerika nepřekonatelná. Dokazuje to i nový snímek režiséra Davida Frankela, který se recenzenti zdráhají nazvat komedií a už vůbec ne romantickou. Druhá šance je prostě film, jenž velmi zdařile vypráví příběh dlouholetých manželů, kteří se snaží narušit nudný stereotyp.

Když potěšený divák sleduje dění na plátně, v duchu si říká, jak je to vlastně jednoduché. Do ničeho se nešlape, nikdo se nepředvádí, režisér a herci dokonale slouží výbornému scénáři, který s nápaditostí a citlivostí rozvíjí děj. Režisér přesně buduje rytmus a poetiku snímku, který se tváří jako úplně obyčejný.

Ovšem, když je tato zdánlivá obyčejnost podtržena herci, jako je Maryl Streepová a Tommy Lee Jones, kteří s nadhledem a rozkoší skoro civilně vyhrávají situace, které by jiné aktéry mohly svádět k přemrštěnosti, je to vskutku radost. To, že je Streepová jedna z nejlepších hereček současnosti, je neoddiskutovatelný fakt. Potěšením v tomto případě je ale sledovat bručouna Tommy Lee Jonese, který se šarmem a evidentně s velkou chutí vyklouzl ze škatulky jednoznačných drsňáků, aby v civilní rovině předvedl, že umí hrát s detailem a jemně skrytým humorem.

Nejsem schopná pojmenovat, jak to ti Amíci dělají. Vždyť jejich postavy neříkají jiná slova než ty v našich filmech, ale u nich věty mají šmrnc, scény pointy a to, co u nás vyznívá jako trapné, zde je vtipné, hravé a přitom přímočaře pojmenovávají podstatu. A přitom to tak lehce plyne, jako by o nic nešlo. Pravdou asi je, že nejde o víc než o zvládnuté řemeslo – všeho s mírou a přesně načasováno, nic víc, nic míň.

Také je potěšující, že je ještě někdo schopen a ochoten natočit „obyčejný“ film o obyčejných věcech, které trápí obyčejné lidi. V té zatěžkanosti našeho světa je to vítaným a dokonce potřebným přínosem.

Druhá šance / Hope Springs - USA, Režie: David Frankel (Ďábel nosí Pradu a Marley a já). Hudba: Theodore Shapiro. Hrají: Steve Carell, Tommy Lee Jones, Meryl Streep, Jean Smart, Susan Misner, Ben Rappaport, Brett Rice, Elisabeth Shue, Damian Young, Mimi Rogers, John Srednicki, Marin Ireland, Becky Ann Baker, Patch Darragh.