Resident Evil: Odveta - za to, že na to pořád chodíme

Poslední záchrana lidstva - nezničitelná, nabuzená a nezastavitelná Alice - přichází popáté. A s ní globální katastrofa, neboť agresivní T-virus, který v úvodní epizodě (Resident Evil, 2002) téhle epidemické série unikl z podzemních laboratoří společnosti Umbrella Corporation, tentokrát již zachvátil celý svět.

Tehdy, před deseti lety, Alice vykostila svého prvního Nemrtvého a zpruzený počítačový parchant Red Queen se postavil na stranu Zla. O dva roky později je tady stylová dvojka (Resident Evil: Apokalypsa, 2004), v níž se Alice, stejně jako T-virus, prodychtí z podzemí do Racoon City. Hororový zombie masakr pokračuje ve standardním vypatlaném režimu a Milla Jovovichová se zabydluje ve figuře ústřední hrdinky, která má co dělat, aby zdrhla z prokletého města dřív, než ho i se stopami neúspěšného experimentu smázne atomovka.

Resident Evil: Odveta / Sienna Guilloryová, Milla Jovovichová
Resident Evil: Odveta / Sienna Guilloryová, Milla Jovovichová

Podařilo se, a tak se může znovu probudit nahatá ve trojce (Resident Evil: Zánik, 2007), aby na postapokalyptických pouštních dálnicích zatrhla nenažraným Nemrtvým chuť na člověčinu. Kromě v pořadí již třetího režiséra (Paul W. S. Anderson, Alexander Witt, Russell Mulcahy) a poněkud krvavějšího výplachu všechno při starém. Do další recyklace (Resident Evil: Afterlife, 2010) nastoupil opět „otec zakladatel“ Paul W. S. Anderson, nasadil své tradiční trademarky, zpomalovačky a brutální 3D a vyhnal Alici do rozkládajícího se L. A., kde je momentálně největší výskyt zombíků na metr čtvereční. Z béčkových zbytků zpatlaná ptákovina s jen mírně nenulovou zápletkou ovšem za necelých šedesát vložených milionů dolarů vydělala necelých dvěstěpadesát, takže se nikdo nemůže divit, že Anderson zůstal u režijního válu, manželku Millu znovu nacpal do latexu, vyhrnul si rukávy a pustil se do pětky. A tak ji tu máme… 

Stejně blábolivou, stereotypně a opulentně akční, stejně bezduchou a hýřící samoúčelnými zpomalovačkami, opírající se o debilní scénář, jehož základním leitmotivem je, že někdo zdrhá a někdo ho honí. I tentokrát startuje Milla Jovovichová z kómatu, i tentokrát se chvíli povaluje po plátně (skoro) nahatá, aby bylo zřejmé, že se Neživí, kteří již sliní v druhém plánu, stejně nemají moc do čeho zakousnout, což v žádném případě neznamená, že po ní stejně nevyjedou. A to, co nedokázal T-virus, by měli dokončit poskoci Umbrelly, koučovaní totální likvidací všeho živého posedlou Rudou královnou, která má na Alici již dlouho spadeno a je stejný hajzl, jako byla vždycky. I tentokrát hrozí lidstvu vyhubení!

Zparchantělá Umbrella eskaluje obchod s virovými zbraněmi a nabízí prezentace jejich účinnosti na maketách světových metropolí, vybudovaných v přísně střeženém podzemí ledové Kamčatky, odkud se ještě nikomu nepodařilo vzít kramle. A to je bytelná výzva pro Alici a jeden zásahový tým. Jedině oni mohou do ďábelského plánu Rudé královny hodit vidle a dát přes držku všem, kteří se jim postaví do cesty.

Resident Evil: Odveta
Resident Evil: Odveta
Více fotek
  • Resident Evil: Odveta zdroj: Falcon http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3954/395307.jpg
  • Resident Evil: Odveta / Milla Jovovichová zdroj: Falcon http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3948/394783.jpg
  • Resident Evil: Odveta / Michelle Rodriguezová zdroj: Falcon http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3954/395305.jpg
  • Resident Evil: Odveta / Michelle Rodriguezová zdroj: Falcon http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3954/395308.jpg

A těch fakt není málo a je to pestrá a hnusná společnost, která jim jde po krku! Zombíci se již dávno topořivě nepotácejí ulicí, ale řítí se na rychlých motorkách a střílejí z kvérů. Ve svých slizkých norách číhající monstra, připomínající křížence mezi Vetřelcem a Maxipsem Fíkem, v jejichž pulsujících kloakách si můžete ustlat navěky, a ve fabrice na Kamčatce se navíc klonuje z každého použitelného materiálu poslušná armáda ultimátních zabijáků. Je toho hodně na jedny útlé ruce padesátikilové ruské modelky, která tu navíc musí, mezi smrtelnými kopy a dávkami ze samopalu, chránit život neslyšící dcery svého klona, která jí připadá jako její vlastní. A je zřejmé, že je toho dost i pro filmového diváka, který skousne ledacos (je-li otrlým fanouškem série) nebo odejde tiše zvracet do ústraní, když na tuhle vygumovanou zombie show zabloudí omylem.

Pětka má konzistenci husté, nastavované kaše…

…. snaží se být akční a cool a přitom nabízí v zásadě jen předchozí omletá schémata, očekávané stereotypy a stará známá klišé, potvrzující, že opakování může být i matkou tuposti a akutního nedostatku invence. Za téměř dvojnásobný rozpočet tak Resident Evil: Odveta nabízí méně spektakulární muziky, poněkud chaotickou a zmatenou naraci, kde nezřídka nevíte (i díky naklonovaným figurám z předchozích dílů) kdo vlastně, proč, kvůli komu a za co. Zato si můžete docela užít jak, tj. zpravidla tvrdě do těla a nikdy jinak, což může, navzdory tempařskému frázování, po jisté době začít (i v rámci milosrdné třiadevadesátiminutové stopáže) docela nudit.

Resident Evil: Odveta / Milla Jovovichová
Resident Evil: Odveta / Milla Jovovichová

A moc nepomohou brutální souboje, třeskuté exploze ani paralelní střih, monitorující Alici, která rve monstru svoji dceru, střídavě s prostřihy na krvavý balet chlapů, kteří o nějaké to patro níž tradičně vzdorují přesilovce. Anderson (jehož specifický a ne pro každého stravitelný vizuál je patrný již z úvodní sekvence) a jeho stereotypní zpomalovačky začnou po čase působit jako skutečné retardéry. Je to fádní a zároveň ubíjející technika, která ve chvíli, kdy infantilní Rudá královna ječí z filmového plátna „Všichni zemřete!“, ve vás může vzbudit divný dojem, že se tímto obrací právě na vás.

A to není zrovna příjemný pocit, byť je zřejmé, že žádný Resident Evil neměl z definice nikdy ambici být příjemným filmem. Ale mohl by snad (a to nejen pro své skalní příznivce) být alespoň zábavným filmem, což se mu ovšem daří jen místy a vcelku vlažně.

Ještě větší blbina, než jsme čekali

Andersenův návrat k principům videohry (které dává ekranizace někdy docela zabrat) vám žádnou velkou díru do hlavy neudělá. Je to prostě takový standardní Resident Evil, kde k vám sem tam agresivně přiletí 3D, takže se na chvíli proberete z umlácené letargie, abyste se přesvědčili, že Alice sice dostává pořádně zabrat, ale pořád se drží. Možná proto, aby se jako „holá baba“ znovu probudila do šestky, na kterou je masivně zaděláno posledním sofistikovaným, vymakaným a mnohé slibujícím záběrem. Ale znáte to, slibem neurazíš! A pitomý slepenec (složený z opakovaček a vykrádaček), na kterém se dá ovšem trhnout třikrát tolik, co do něj vrazíš, je lepší nežli dostat drátem do oka. Zdá se, že epidemie bude pokračovat, Virus Las Plagas vytvoří dalšího brutála, záchranná mise dosud neskončila – a omlácená Alice je stále ta ideální zbraň, kterou je třeba nasadit. Takže je jasné, že ji čeká další přilepená fuška. Nějak mně napadá, že nás vlastně taky…

RESIDETN EVIL: RETRIBUTION. USA 2012, 95 min., české titulky, od 15 let, 2D+3D. Scénář a režie: Paul W. S. Anderson. Kamera: Glen MacPherson. Hudba: Harry Gregson-Williams. Hrají: Milla Jovovichová (Alice), Michelle Rodriguezová (Rain Ocampová), Sienna Guilloryová (Jill Valentineová), Oded Fehr (Carlos Olivera), Boris Kodjoe (Luther West), Shawn Roberts (Albert Wesker), Colin Salmon (James Shade), Johann Urb (Leon Kennedy), Kevin Durand (Barry Burton), Li Bingbing (Amy Wong), Aryana Engineerová (Becky). V kinech od 13. září 2012.