Ledová bouře rozpoutává bouři ve vztazích

Sigourney Weaverová a Kevin Kline v dramatu plném vášní i mrazivých vztahů. Americký film Ledová bouře (1997), oceněný na MFF v Cannes, je první ze dvou snímků, kterými Velikáni filmu připomenou režiséra Anga Leeho. Dnes ve 21:50 na ČT2.

Uznávaný režisér Ang Lee (podepsaný pod filmy Svatební hostina, Rozum a cit, Jízda s ďáblem, Tygr a drak, Zažít Woodstock - poslední jmenovaný odvysílá ČT2 21.9. ve 21:40) se v tomto příběhu - tak jako již několikrát - zaměřil na rodinné a generační vztahy.

V psychologicky laděném snímku, natočeném podle stejnojmenného románu Ricka Moodyho, se vrací do roku 1973, do předměstí connecticutského New Canaanu. Vyprávění se přitom soustřeďuje na členy sousedících rodin Hoodových a Carverových, kteří k sobě pociťují přátelské a milostné vztahy i nenávist. Jakýmsi katalyzátorem drobných a všedních událostí i vztahů je ledová kalamita, jež nastane v noci po neustávajícím mrznoucím dešti…

Video Upoutávka na film Ledová bouře
video

Upoutávka na film Ledová bouře

Americký film oceněný na MFF v Cannes (cenou za scénář pro Jamese Schamuse) se vymyká z běžné hollywoodské produkce a spíše připomíná klasická díla filmařů Ingmara Bergmana a Michelangela Antonioniho. Hlavní úlohy ztělesnily známé herecké hvězdy Sigourney Weaverová (Vetřelec, Gorily v mlze, Krotitelé duchů, Smrt a dívka) a Kevin Kline (Ryba zvaná Vanda, Francouzský polibek, Dave).

The Ice Storm. USA, 1997. Režie: Ang Lee. Scénář: James Schamus podle knihy Ricka Moodyho. Kamera: Frederick Elmes. Hudba: Mychael Danna. Dále hrají: Joan Allenová, Tobey Maguire, Christina Ricciová, Jamey Sheridan, Elijah Wood.