Mafiáni, politici, úplatky - skvělé téma pro divadlo

Praha – V době, kdy českou společností zmítají korupční aféry a vláda opět směřuje ke krizi, se režisér Jan Jirků rozhodl zpracovat černou hudební komedii s trefným názvem Mafiánská opera. Představení vzniklo na míru žižkovskému Paláci Akropolis a s nadsázkou sleduje politickou scénu i úplatkářské kauzy. Pro publikum má působit jako duševní terapie.

V hlavních rolích uvidí diváci Simonu Babčákovou, Oldřicha Navrátila, Vladimíra Marka nebo Jakuba Žáčka. 

Na počátku celého projektu stála myšlenka zdramatizovat knihu Zločin v Čechách člena proslulého Berdychova gangu Miroslava Houdka. Nakonec ale vznikla inscenace, kde se o zločin pokoušejí ti, od kterých by to jen málokdo čekal. 

  • Mafiánská opera
    Mafiánská opera zdroj: ČT24
  • Mafiánská opera
    Mafiánská opera zdroj: ČT24

Jan Jirků si prostřednictvím Mafiánské opery klade otázku, zdali jsou obyčejní lidé, tedy zpravidla ona mlčící většina, schopni špatných činů. „Pokud by jim někdo nabídl spáchat zločin, který vlastně není až takový zločin, tak jestli by to dokázali,“ přemýšlí režisér o tématu hry. 

Podtitulem hudební satiry zní Nebát se milovat a nekrást! Setkávají se zde profesionální i amatérští herci, o muzikální složku se dokonce stará živá kapela. Hra je černou komedií o lidech středního věku, kteří se už nechtějí nechat okrádat o peníze, čas, lásku ani iluze. Je reakcí na dobu, ve které nezbývá než se do nekonečna zlobit, neustále se něčemu divit, anebo se prostě jenom smát. 

Žižkovská hra se podle autorů drží konceptu tradičních českých komedií.  

Video Události, komentáře (Rozhovor s Janem Jirků)
video

Události, komentáře (Rozhovor s Janem Jirků)