Památkový úřad radikálně změní funkční podobu

Praha – Národní památkový ústav (NPÚ) čeká restrukturalizace. Ministryně kultury Alena Hanáková podepsala nový status, v jehož rámci se počítá se zřízením čtyř nových center pro správu památek. Tento čin však již dříve kritizovali někteří odborníci.

„Status byl podepsaný s navrženými změnami, restrukturalizace pokračuje. Ve struktuře NPÚ budou čtyři nové územně správní celky,“ potvrzuje mluvčí ústavu. 

Odpůrci restrukturalizace ale s návrhem nesouhlasí. Argumentují tím, že se správa hradů a zámků oddělí od odborné činnosti památkářů. Obávají se, že se stovka památek postupně vyvede z vlastnictví státu.    

Památkový ústav je přitom největší příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Vznikl již před devíti lety, kdy se sloučily samostatné oblastní ústavy památkové péče. Podle ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové leží kámen úrazu právě v absenci vytvoření řídícího centra.   

Chce proto vytvořit generální ředitelství a administrativně oddělit řízení odborné péče a správy památek - kvůli ní chce nové územní památkové správy s centry v Praze, Českých Budějovicích, Sychrově a v Kroměříži. Vedení ústavu hájí restrukturalizaci také tím, že jde o úpravy pouze v ekonomické a rozpočtové sféře.