Buena Vista Social Club chce další Grammy

Londýn - Buena Vista Social Club vydává novou desku. Po více než deseti letech přichází slavná kapela s další várkou kubánské hudby. Návrat do studia jim umožnila britská nahrávací společnost Label World Circuit, pro kterou kapela již jednou vyhrála cenu Grammy. Nové album by mělo vyjít do konce roku.

Vrací se tak jedna z nejprodávanějších kapel devadesátých let. Buena Vista Social Club prostřednictvím první desky přivedla kubánskou hudbu za oceán a způsobila boom kubánské hudby, který trvá dodnes. „Byl jsem u zrodu toho všeho a v podstatě se nic nezměnilo, hudba je stejná. Cítím se pořád jako tenkrát,“ říká trumpetista a zakládající člen Manuel „Guajiro“ Mirabal.

Myslím, že nás další Grammy nemine…

Buena Vista Social Club vznikl ve třicátých letech jako společenský klub v Havaně, kde se setkávali místní hudebníci. Veteránskou skupinu muzikantů oživila o šedesát let později stejnojmenný projekt kytaristy Ry Coodera, producenta Nicka Golda a muzikanta Juana de Marcos González.

Nový začátek kariéry často zapomenutých hudebníků „zlatého věku“ kubánské hudby potvrdila v roce 1998 cena Grammy za nejlepší album latinské hudby. „Vždycky dáváme do nahrávky všechno a teď je to stejné. Myslím, že nás další Grammy nemine,“ říká umělecký vedoucí skupiny Jesus Ramos. Zpěvačka Omara Portuondo je střízlivější: „První nahrávka byla to nejlepší, co kapela udělala, ale nová deska pomůže oživit zájem.“

Slávu skupině zajistil dokumentární snímek Wima Wenderse. Ve filmu jsou použity i záběry z jednoho ze dvou vystoupení skupiny ve světoznámé Carnegie Hall v New Yorku. V domácí Havaně přitom skupina údajně hrála v původním složení jen jedinkrát roku 1999 v Divadle Karla Marxe.