Kapela Kiss - dobrá hudba, nebo jen zboží?

Praha – Táhne jim na šedesátku, ale svých pomalovaných obličejů, na kterých si postavili image, se nehodlají vzdát. Američtí Kiss ze sebe během let dokázali udělat prodejní artikl i značku, jejíž odhadovaná hodnota je miliarda dolarů. A navíc mají za rohem jubilejní dvacátou desku…

Černobílé kostýmy a dlouze vyplazený jazyk jsou pro čtveřici signifikantní. Již čtyři desetiletí si hrají na postavy z komiksu a s make-upem se nemusí bát stárnutí. „Jsme na svou kariéru hrdí. Člověk, který vyhrál v loterii, by si neměl stěžovat na daně. Tohle nosíme na obličeji, když se každý den znovu vrháme do bitvy. Chceme lidem ukázat, že jsme houževnatí a že si zasloužíme úctu,“ prohlásil kytarista Paul Stanley.  

Co se tím vším ale formace snaží říct? Podle svých slov vůbec nic. Nemají prý názory na politiku ani na dobrý vkus. Jednoduše se chtějí líbit a v tom je podle nich ten rozdíl. Hudební krédo kapely Kiss odpovídá zábavnímu podniku, který se snaží zákazníkům vyhovět. 

„Naše hudební kořeny vycházejí z anglických kapel. Vlastně jsme chtěli být něco jako Beatles na steroidech - ještě hlasitější, mohutnější, velkolepější. Kapela, kterou si nikdo neuměl představit, ale ona existuje,“ rozplývá se zpěvák Gene Simmons. 

Logo newyorské legendy si někdejší děti v Československu psaly leda na penály. Dnešní mládež si může se znakem skupiny šněrovat tkaničky nebo rozebírat kolekci matrjošek. „Kissácká“ hudba dětem prý nic neříká, ale v budoucnu by mohla, a tak jim pánové musí „implantovat“ své jméno do mozku dřív, než začnou přemýšlet. Tyto artefakty cílí tedy hlavně na ně. 

Kdysi je vinili ze satanismu, ale pod ďábelským líčením je dobře fungující stroj s tvrdou pracovní morálkou. Basista Gene Simmons se narodil v Izraeli jako Chaim Witz. Kdysi exulant z rodiny postižené holocaustem, dnes bohatá rocková hvězda. Zažil svou verzi amerického snu. A nepřipouští, že by pro Kiss tenhle sen končil.  

„Uprostřed večírku se vás taky nikdo neptá, jestli jdete domů. Stejně tak s kapelou - večírek je pro nás v nejlepším,“ zůstává přesvědčený. Konkurencí jsou si podle sebe jen oni sami. 

Tvrdí, že právě poslední album nazvané Monster je jejich nejlepší. Spíš přání než fakt - ale k veteránům šoubyznysu patří takové chvástání stejně jako jejich make-up.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny