Cestující v dešti - thriller Reného Clémenta na ČT

Marlène Jobertová a Charles Bronson v hlavních rolích francouzského thrilleru. Cestující v dešti (1970) je jedním ze dvou filmů, kterými cyklus ČT Velikáni filmu připomene tento týden režiséra Reného Clémenta. Snímek uvede v pondělí 15. října ve 21:50 na ČT2.

V napínavém psychologickém thrilleru je osamělá žena pilota Melie (Marlène Jobertová) napadena a znásilněna neznámým cizincem ve vlastním domě. Násilník se však nadále skrývá ve sklepě jejího domu, kde ho Melie objeví a zastřelí. Hrůzný čin ale nenahlásí policii, místo toho shodí tělo muže z útesů do moře a doufá, že tím to skončí. Do městečka přijíždí charismatický plukovník Harry Dobbs (Charles Bronson), který je přesvědčen, že je Melie do činu zapletena. Za pomoci netradičních vyšetřovacích metod začne pomalu a systematicky rozmotávat nejen celý příběh, ale i duši Melie.

Le passager de la pluie. Itálie/Francie, 1970. 114 min. Režie: René Clément. Scénář: Sébastien Japrisot, Lorenzo Ventavoli. Kamera: Andréas Winding. Hudba: Francis Lai. Hrají: Marlène Jobertová, Charles Bronson, Jill Irelandová, Jean Gaven aj.

RENÉ CLÉMENT, jeden z nejvýznamnějších francouzských poválečných režisérů, se narodil v roce 1913 v jihofrancouzském Bordeaux. Clément původně vystudoval architekturu a svůj první krátký film s názvem Pěstuj si svou levačku natočil už ve 23 letech. Třicátá léta minulého století ale trávil více za hranicemi, učaroval mu totiž africký a arabský svět, kde natáčel své dokumentární filmy. Zkušenosti s dokumentem následně hned po válce zúročil ve svém celovečerním debutu Bitva o koleje z roku 1946. Napínavý válečný snímek ze železničního prostředí mu také vynesl první úspěch, v Cannes za něj dostal cenu za režii a ocenění mezinárodní poroty.

Ve stejném roce ve spolupráci s Jeanem Cocteauem natočil dech beroucí pohádku s hororovými prvky Kráska a zvíře, ve které hlavní roli ztvárnil charismatický Jean Marais. Clémentovy filmy se v jeho rodné Francii staly velmi populární a zajistily mu odpovídající prosperitu, díky které si mohl dovolit další natáčení. Za snímek Au-delà des grilles (1949), do kterého obsadil Jeana Gabina, dostal dva roky po jeho vzniku Oscara ze nejlepší cizojazyčný film.

Francouzský režisér René Clément
Francouzský režisér René Clément

Z celovečerních snímků, které René Clément natočil v 50. letech, rozhodně stojí za povšimnutí Zakázané hry se svými dětskými hrdiny a film Gervaise z roku 1956, který zaznamenal i velmi solidní komerční úspěch a vynesl režisérovi řadu prestižních ocenění. ČT film odvysílá v pátek 19. října ve 21:35 na druhém programu.

Do šedesátých let 20. století vykročil Clément pravou nohou. Hned do svého prvního díla této dekády obsadil mladého Alaina Delona a dobře udělal. Film Plein soleil (V plném slunci), napínavá detektivka natočená podle literární předlohy, která vyniká strhující atmosférou a končí nečekaným rozuzlením, mu vynesla americké ocenění E. A. Poea v kategorii mysteriózních filmů. Clément po tomto úspěchu neváhal Delona obsadit i v dalších svých filmech.

V polovině šedesátých let si konečně také on dopřál zaslouženou tvůrčí pauzu, po které se úspěšně přihlásil s kasovním trhákem Cestující v dešti (1969). Zlatým glóbem oceněné dílo s Marlène Jobertovou a Charlesem Bronsonem v hlavních rolích vidělo v kinech bezmála 5 milionů diváků.

Zakázané hry (1952, režie: René Clément)
Zakázané hry (1952, režie: René Clément)

Poslední film René Clément natočil v půlce 70. let, do sbírky mu ještě přibyl čestný César za celoživotní dílo a byl také zvolen prezidentem francouzské Akademie. Poslední roky svého života pak trávil v přímořském Monaku, kde také den před svými narozeninami v roce 1996 zemřel. Pohřben je v malém městě Menton na úplném cípu Francouzské riviéry nedaleko italských hranic.