Tenhle Bond se náramně povedl, tvrdí kritiky o filmu Skyfall

Londýn - James Bond je zpátky ve skvělé formě. Soudě podle prvních reakcí na nejnovější film o agentovi 007 jde o jednu z nejlepších bondovek, jaká kdy byla v padesátileté historii těchto filmů natočena.

Na premiéru si příznivci Jamese Bonda budou muset ještě pár dní počkat, novinářská projekce v Londýně ale už předznamenala, jaké by mohly být ohlasy - ty první byly nadšené. Někteří diváci dokonce Skyfall pokládají za bezchybný film.

Filmoví kritici a celebrity se po londýnské předpremiéře svěřili s prvními dojmy především na Twitteru. „Skyfall je dokonalý!!!!!“ poznamenal na Twitteru irský komik Graham Norton. Plný počet pěti hvězdiček přidělili filmu recenzenti listů Daily Mail i The Times, přičemž ocenili návrat Bonda ke klasické formě.

Návrat klasiky

"Bondovo dobrodružství v režii Sama Mendese je čistá klasická jízda 007,„ raduje se Baz Bamigboye v Daily Mail. “Skyfall je velký britský filmový buldok. Od chvíle, kdy se rozehraje orchestrální zvuk Adele a nostalgický mráz rozechvěje kolektivní páteř obecenstva, víme, že tohle bude triumfální návrat na klasické bondovce," píše pro The Times Kate Muir.

Filmový kritik Robbie Collin z listu The Telegraph napsal, že režisér Sam Mendes se nebojí nechat působit poklidnější dramatické chvíle, zatímco kameraman Roger Deakins nasnímal „nejkrásnější“ akční sekvence v Bondově 50leté kariéře.

Podle Collina se nový Bond také pečlivě poučil od batmanovského Temného rytíře režiséra Christophera Nolana, který se stal filmovou událostí roku 2008 a přepsal pravidla akčního blockbusteru.

Geoffrey McNab z deníku Independent udělil snímku čtyři hvězdičky z pěti možných. Filmu vytkl, že se občas opakuje, ale ocenil, že Mendes prokreslil postavy do větší hloubky, než je divák zvyklý u série často velmi povrchních filmů. „Je to rozhodně jeden z nejlepších Bondů za poslední dobu,“ uznává.

V nové bondovce hlavní hrdina čelí hrozbě neznámého útočníka, který napadne přímo britskou tajnou službu MI6, a jeho nadřízenou „M“ dostihne její minulost. Hlavní role se ve Skyfall už potřetí ujal Daniel Craig, jeho padoušským protihráčem je Javier Bardem. Do role „M“ Mendes opět obsadil Judi Denchovou. V dalších rolích mají zářit Ralph Fiennes či Ben Whishaw. Nejnovějšími bondgirls jsou herečky Naomie Harrisová a Bérénice Marloheová.

Skyfall je 23. filmem bondovské série. Jde o první bondovku Mendese, který v roce 2000 získal režisérského Oscara za film Americká krása. Do kin, včetně českých, Skyfall vstoupí stylově sedm minut po půlnoci ze čtvrtka na pátek 26. října.