Ondřej Malý a Ondřej Vetchý sloužili v Afghánistánu

Lógar – Závěrečné „stop“ při natáčení českého filmu Všiváci padlo ve více než pět tisíc kilometrů vzdáleném Afghánistánu. V provincii Lógar na základně Shank natáčel režisér Roman Kašparovský poslední scény s Ondřejem Vetchým a Ondřejem Malým, kteří hrají právě příslušníky české zahraniční mise.

"To, že jsme měli možnost natáčet v autentickém prostředí české vojenské mise v Afghánistánu, pro nás a film Všiváci znamená hrozně moc. Především tyto scény do filmu vnáší absolutní opravdovost a velkou intenzitu. Všiváci si pohrávají s určitou absurditou a nadsázkou a právě ta konfrontace s touto intenzivní realitou je pro nás zásadní," cení si lokaci dotáček Kašparovský, který je zároveň i scenáristou filmu.

Štáb během dvoutýdenního natáčení vojáky doprovázel při předávání daru pro místní školy, při nácviku bojových akcí a viděl i to, jak postupují při napadení základny.

Ondřej Vetchý ve filmu hraje Rickyho, veterána z české mise v Afghánistánu, který prohrává boj s dluhy i s z nich plynoucí složitou situací své rodiny. „Ten člověk tady odváděl skvěle svou práci, byl respektovaný a měl zde své nejlepší přátele. Nuceně se vrací do civilu, protože se musí starat o dvě děti. Není na to zdaleka tak dobře vybavený a připravený, jako byl na svoji práci v Afghánistánu. Musí se vyrovnat i s tím, že věci v jeho životě už nejsou direktivní, naráží na předsudky většinové společnosti a stává se z něj loser,“ vysvětluje jednání Rickyho Vetchý.

Ondřeje Malého režisér obsadil do role Oldy, Rickyho spolubojovníka z mise. „Ty dny v Afghánistánu byly neuvěřitelně silným prožitkem na celý život. Všichni jsou zde poznamenáni nekonečnými válkami. Je to místo, kde se odehrává neustálý a tvrdý boj o přežití. A to od samého dětství. Ale je to i místo, kde si děti hrají na ulici, smějí se, chodí do školy,“ popsal herec, kterého diváci zaznamenali nejvíce jako estábáka ve filmu Pouta, svůj dojem z pro nás vzdálené země.

Všiváci se v kinech objeví v lednu příštího roku. Ve filmu, jehož koproducentem je Česká televize, hrají také Jiří Langmajer, Iva Janžurová, Tereza Voříšková, Jiří Mádl, Kryštof Hádek, Ondřej Malý, Tatiana Vilhelmová, Marek Taclík, Andrea Kerestešová, Aneta Krejčíková, Nikol Moravcová a Sabina Remundová.