Miro Žbirka - pátý člen Beatles

Bratislava - Když v roce 1982 jako vůbec první Slovák zvítězil v československé anketě populárních zpěváků Zlatý slavík, byl to pro mnoho lidí šok. Tehdy nenápadný mladík s brýlemi porazil do té doby pravidelného vítěze Karla Gotta. Autor hitů jako Atlantída, Biely kvet nebo 22 dní svoje kouzlo od té doby neztratil a melodické písně skládá se stejnou chutí jako předtím. Zpěvák a kytarista Miroslav Žbirka oslaví 21. října šedesáté narozeniny.

Žbirka, kterému nikdo neřekne jinak než Miro či Meky, se narodil do slovensko-anglické rodiny a s hudbou začínal koncem sedmdesátých let ve skupině Modus, v níž se sešel s Jankem Lehotským a Marikou Gombitovou. Svůj první hit Zažni nahrál v roce 1977 a o čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na sólovou dráhu. Jeho první sólové album se jmenovalo Doktor Sen.

Za dobu svého působení na hudební scéně vydal 24 desek, z toho pět s výběrem největších hitů. Koncertoval téměř po celém světě a s Marikou Gombitovou si zahrál také v muzikálu Neberte nám princeznu. Na počátku devadesátých let moderoval pořad Rhytmick, kde mnozí diváci poprvé v životě zhlédli zahraniční videoklipy.

Poslední dva roky zažívá Žbirka jen samé úspěchy. Jeho nedávné turné Symphonic Tour, se kterým objel velká slovenská a česká města, bylo dlouho dopředu vyprodané. Symphonic Album, na kterém prezentuje své největší hity v symfonickém aranžmá, získalo krátce po svém uvedení na trh platinovou desku za více než 12 tisíc prodaných nosičů.

Narozeniny slavil Žbirka i na Abbey Road

S plněním svých narozeninových přání a snů začal Miro již letos v červenci, kdy natáčel novou píseň Love Shines ve slavném londýnském studiu Abbey Road, kde vznikly i největší hity jeho oblíbenců Beatles. Bez jejich vlivu by se možná zpívání a hraní na kytaru nikdy nevěnoval.

„Kdybych jako chlapec neslyšel jejich písničky, tak bych asi v populární hudbě nepůsobil. Byl bych možná fotbalistou nebo něčím podobným,“ říká zpěvák, který již v raném mládí přišel ke své přezdívce „Meky“. „Dal mi ji v dětství kamarád z ulice. Když přijeli hostovat kanadští hokejisté na Slovensko, hodně se jich jmenovalo Mac. Já uměl taky anglicky, a tak jsem byl Meky.“

Vyvrcholením oslav bude 8. listopadu velký narozeninový koncert ke zpěvákovým šedesátinám v pražské O2 areně nazvaný Miro, Happy Birthday. Natáčet jej bude Česká televize. S kapelou i symfonickým orchestrem Cappella Istropolitana Žbirka představí své největší hity v tradičním, symfonickém, rockovém i akustickém provedení.

Fanoušci na Slovensku ale o nic ochuzeni nebudou, protože Meky vystoupí 5. prosince se symfonickým orchestrem Moravské filharmonie Olomouc také v bratislavské Slovnaft aréně. Při příležitosti životního jubilea vydává Miro také knihu vzpomínek nazvanou podle jednoho ze svých velkých hitů Čo bolí, to prebolí.