Clint Eastwood je Nesmiřitelný

Nemilosrdně realistický pohled na americký západ zobrazuje dva bývalé pistolníky, kteří se vyrovnávají s minulostí. Pozoruhodná interpretace westernového žánru je dílem Velikána filmu Clinta Eastwooda. Film Nesmiřitelní sledujte v pondělí 17. prosince od 21:45 na ČT2.

Zdroj: ČT24 Autor: Warner Bros. Entertainment Inc.

Čtyřmi Oscary oceněný snímek herce a režiséra Clinta Eastwooda není klasickým westernem. Jeho hrdinové, pistolníci ze „starých časů“ Divokého západu, jsou okolnostmi donuceni vrátit se ke své původní profesi. Pistole Williama Munnyho mlčí již jedenáct let, zatímco se stárnoucí muž snaží po smrti milované ženy starat o dvě děti a farmu. Právě tak jeho bývalý parťák a přítel Ned Logan žije spořádaným životem.

Jednoho dne je však ve vzdáleném městečku pořezána prostitutka. Pachateli jsou dva kovbojové, kteří jsou místním šerifem Daggettem, rovněž mužem ze staré školy, „odsouzeni“ pouze k zaplacení pokuty. Ostatní děvčata se však složí na odměnu za likvidaci obou kovbojů. Slíbená částka spojí dohromady tři muže, mladíka s přezdívkou Kůzle i Williama a Neda, kteří se rozvzpomenou na bývalý způsob života.

K úspěchu filmu bezesporu přispěly vynikající herecké výkony Clinta Eastwooda, Gena Hackmana a Morgana Freemana. Film získal Oscary za režii, střih, vedlejší hereckou roli (G. Hackman) a jako nejlepší snímek. Scénář napsal David Webb Peoples, který se podílel na dalších slavných filmech, mimo jiné Blade Runner nebo Dvanáct opic.

193 cm vysoký a charismatický

Herec, režisér, producent, skladatel a politik Clint Eastwood se narodil v roce 1930 v San Francisku. Clint tak vyrůstal ve skromných poměrech. Již v mládí si vyzkoušel hereckou profesi. V době Korejské války sloužil Eastwood jako plavčík v americkém Fort Ordu, kde se náhodou dostal také k filmovému natáčení, když jeden z asistentů upozornil režiséra na 193 cm vysokého a charismatického Eastwooda.

Následovala první filmová role ve snímku Pomsta netvora a natáčení série televizních westernů pod názvem Rawhide, které z Clinta udělaly hvězdu. Trilogie sphagetti-westernů (Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý) vstoupila do amerických kin v roce 1967 a její úspěch katapultoval Clinta Eastwooda mezi největší filmové hvězdy Ameriky.

Eastwood natáčí Nesmiřitelné
Zdroj: ČT24
Autor: Warner Bros. Entertainment Inc.

O rok později si zahrál muže zákona v americkém westernu Pověste je výš a ve snímku Cooganův trik (1968) vytvořil prototyp policisty drsňáka, předobraz postavy drsňáka Harryho, která ho provázela kariérou od roku 1971 následujících 17 let.

Na druhou stranu kamery se Eastwood poprvé postavil v roce 1970 při natáčení Zahrajte mi „MISTY“, filmu o jazzovém diskžokejovi Daveovi (Clint Eastwood) a jeho věrné fanynce Evelyn (Jessica Walter), která neunese rozchod se svou vysněnou hvězdou. První film s postavou Harryho Callahana (Drsný Harry) se promítal v roce 1971 a šlo o kasovní trhák. Největší úspěch sklidil třetí film série z roku 1983 (Náhlý úder), který vydělal 70 milionů dolarů.

Z pozdější Eastwoodovy tvorby je třeba zmínit snímek Madisonské mosty (1995), ve kterém odehrála herecký koncert Meryl Streepová. Jednoduchý příběh o rozplétání rodinné minulosti vznikl na základě novely Roberta Jamese Wallera a sklidil celosvětový úspěch. Vysoce hodnoceny jsou také dva filmy z posledních osmi let – Gran Torino a Million Dollar Baby, za který získal již druhého Oscara za režii.  

Nesmiřitelní (Unforgiven) - Americký film (1992). Režie Clint Eastwood. Hrají: C. Eastwood, G. Hackman, M. Freeman, R. Harris, J. Woolvett a další. 126 minut.