Domingo v Praze: Vánoční písně rozbalí až před publikem

Praha - Po osmnácti letech zavítá do Prahy španělský tenorista Plácido Domingo. Při galakoncertě v O2 areně zazpívá 22. prosince operní árie i vánoční písně a koledy. Doprovodí ho Státní filharmonie Košice pod taktovkou Eugena Kohna a jeho hosty budou sopranistky Ana Maria Martínezová a Eva Urbanová.

Domingo je především operní tenor, a tak se v Praze představí v áriích z oper: Händelova Xerxese, Wagnerovy Valkýry, Giordanova Andrey Chéniera a Verdiho Simona Boccanegry. Pro milovníky lehčích žánrů Domingo zazpívá árie z Lehárových operet Země úsměvů a Veselá vdova a z muzikálů Jižní Pacifik a West Side Story.

„Ze svého letošního ryze popového alba Songs pravděpodobně uvede slavnou píseň My Heart Will Go On z filmu Titanic. Vánoční písně a koledy neprozradím, protože mají být pro diváky velkým a milým překvapením,“ doplnil tajemně k programu Luboš Virag z pořádající agentury Bonus Vision.

Host Domingova vystoupení, česká sopranistka Eva Urbanová, se se slavným tenorem setkala již dvakrát. V operním domu v Los Angeles, jehož je pěvec ředitelem, a v newyorské Metropolitní opeře. Společně si však zazpívají poprvé.

„V duetu zazpíváme árii z Lehárovy operety Veselá vdova a jednu slavnou vánoční píseň, jejíž jméno ale nesmím prozradit. Sólově se pak představím v árii z opery Adriana Lecouvreur a v písni Il mare calmo della serra, kterou pro Andreu Bocelliho napsal Zucchero a Bocelli s ní v roce 1994 vyhrál festival v italském San Remu,“ prozradila.

Druhým hostem pražského koncertu bude Ana Maria Martínezová. Portorická sopranistka spolu s „králem světové opery“ vystupovala loni v Českém Krumlově. Do Česka se tak Domingo vrací po roce a půl, V Praze ale vystoupí po osmnácti letech. 

PLÁCIDO DOMINGO. Madridský rodák ztvárnil za svou kariéru přes 130 tenorových a barytonových rolí, získal 12 cen Grammy a pořídil stovky nahrávek, což je v operní historii rekord. Mezinárodní popularitu si vytvořil zejména společným vystupováním s Lucianem Pavarottim a Josém Carrerasem (Tři tenoři).

Plácido DomingoJednasedmdesátiletý Domingo zpívá v šesti jazycích (španělsky, anglicky, italsky, německy, francouzsky a rusky) a v repertoáru má role sahající od starší hudby přes francouzský, německý a zejména italský romantismus Verdiho, Donizettiho a Pucciniho až k postavám ve Wagnerových operách. Ztvárnil ale i řadu rolí v moderních operách. Začátek jeho mezinárodní kariéry se datuje rokem 1968, kdy debutoval v newyorské Metropolitní opeře.