Komorní dramata lyrického světa Františka Tichého

Jako stvořená pro vánoční čas je komorní výstava grafických prací Františka Tichého Břichomluvec. Dostanete se k ní procházkou po romantickém vltavském nábřeží, kde sídlí Galerie Moderna. Na pěknou hodinku, strávenou prohlížením Tichého prací, vám poskytne útočiště před vřavou konce roku, blázincem obchoďáků a hrůznou reklamou. Omen nomen. Svět Frantiska Tichého je opravdu tichý, vyžaduje klid a pohroužení a jako odměnu nabízí útěchu duše. Věřte nevěřte, vidí totiž svět z té dobré stránky.

Výstava Břichomluvec ale nabízí i víc. Může být tipem na dárek nebo investici, protože nabízí k prodeji celkem 84 artefaktů. Představuje grafické a kresebné dílo malíře, grafika, jevištního výtvarníka a ilustrátora Františka Tichého (1896–1961) z let 1932–1957. Najdeme zde jeho slavná díla (Břichomluvec, Commedia dell'arte, Clown-lilipután, Bílá černoška, Žonglér na koni, Levitace, Hadí muž, Paganini, Scapino, Hrazdaři, Vysoká škola, Arlecchino, Fantom, Dostihový závodník, Fratellini a další), ve vitríně pod sklem ukázky jeho ilustrací (V. Dyk: Francouzská poezie nové doby, 1957, suchá jehla; M. J. Lermontov: Démon, 1939, 4x kolorovaný lept; R. L. Stevenson: Dítě tak samo, 1956, 2x suchá jehla; F. Halas: Hořká, 1942, 4x suchá jehla), ale také frontispisy ke knihám, bibliofilským tiskům a sbírce básní, novoročenky, svatební oznámení i pozvánky na výstavu.

Jak se doba změnila! Dnes se drobné grafice k praktickému použití, jako jsou svatební oznámení nebo běžné pozvánky na výstavu, vesměs nevěnuje tolik detailní práce a pozornosti, často to jsou jen kompiláty z fragmentů prací z výstavy sestavené v grafických programech v počítači. Tichého pozvánky jsou autentickými mistrovskými díly vytvořenými s největší pečlivostí a talentem tohoto pozoruhodného a stále avantgardního umělce.

  • František Tichý / Vysoká škola III, 1947
    František Tichý / Vysoká škola III, 1947 zdroj: Galerie Moderna
  • František Tichý / Břichomluvec, 1949
    František Tichý / Břichomluvec, 1949 zdroj: Galerie Moderna

Je štěstí, že jeho nejvlastnějším oborem byla právě grafika, která díky možnostem reprodukce dokáže vytvořit vícero originálů. K vidění na výstavě jsou Tichého litografie, lepty nebo suché jehly, ale také lavírovaná kresba tuší, oboustranná kresba a malba na plátně i na papíře. My si tak můžeme vzít s sebou domů kousek atmosféry cirkusového prostředí, varietních divadel, kaváren, ulic a velkoměstských periférií nebo malá skvostná dramata - jeho slavné portréty.

O genialitě Tichého malířské zkratky a naléhavosti jeho obrazů toho bylo napsáno hodně. Nejlépe ji lze prožit bezprostředním pozorováním jak my, kaskadéři na hrazdě v manéži světa, letíme prostorem bez jištění, bez jistot, s neodvratným salto mortale na konci. Tuto hazardní zábavu nám předkládá velký kouzelník František Tichý s takovou láskyplnou něhou, že mu uvěříme, že svět je dobrý.

František Tichý / Břichomluvec (malba, grafika). Kdy a kde: Galerie Moderna, Praha; do 13. 1. 2013.