Divadlo Na zábradlí se promění ve svatou inkvizici

Praha – Příběh slavného hvězdáře, kterého církev donutila odvolat svoje učení, se stal námětem nové hry Divadla Na zábradlí. Podle předlohy Bertolta Brechta Život Galileiho ji secvičilo a připravilo na datum „konce světa“, tedy na 21. prosince. V hlavní roli se představí herec Miroslav Mejzlík.

Zdroj: Divadlo Na zábradlí Autor: Bohdan Holomíček

„A přece se točí,“ řekl prý italský učenec Galileo Galilei, když odcházel od inkvizice, která ho donutila odvolat své učení založené na otáčení Země kolem Slunce. Historie se v názorech na jeho osobu rozchází: jedni ho vnímají jako člověka, který popřel sám sebe, druzí zase jako vědce, který zásadně přispěl k poznání světa. 

„Neustále přemýšlím o tom, jestli je správné, že člověk odvolá a tím si zachrání život,“ přemítá nahlas představitel Galileiho Mejzlík. 

  • Život Galileiho
    Život Galileiho autor: Bohdan Holomíček, zdroj: Divadlo Na zábradlí
  • Život Galileiho
    Život Galileiho autor: Bohdan Holomíček, zdroj: Divadlo Na zábradlí

Za podobné myšlenky byl v té době upálen i Giordano Bruno, který však na rozdíl od Galileiho své přesvědčení nezapudil. Životní příběh astronoma Galileiho spadá do tématu nepřizpůsobivých, které si divadlo vybralo pro tuto sezonu.  

„Měl první nějaké důkazy o tom, že Země je kulatá a že se točí a je součástí sluneční soustavy, což pro tehdejší dobu byla taková díra do hlavy, jakou si ani neumíme představit,“ připomíná režisér inscenace David Czesany. 

Galileo se před inkvizici postavil v roce 1633, své názory odvolal pod hrozbou mučení. Hvězdy mohl tím pádem pozorovat dál, do své smrti byl ale nucen žít v domácím vězení. Autora hry Bertolda Brechta osud Galileiho natolik fascinoval, že hru mnohokrát přepsal a pracoval na ní dvacet let.