Silvestr na ČT: Klasika má Jedničku, na Dvojku jděte bez rukaviček

I letos je silvestrovské veselení v České televizi dvojího druhu. Trávíte-li poslední den před obrazovkou, můžete se dle své nátury, (ne)smyslu pro humor či momentálního rozpoložení přidat buď k „jedničkářům“, v případě, že holdujete estrádám a zábavním show, anebo ke „dvojkařům“, pokud unesete i vtipy ostřejší. Přepínat dovoleno.

I silvestrovský večer se tedy drží motta ČT o programu „ve vašich barvách“ neboli: nechť každý divák dostane, co podle svého televizního vkusu ráčí.

JEDNIČKA vystřihne od osmé večerní zábavu klasického formátu, rozděleného do zhruba hodinových pořadů. I ve speciálním vydání Zázraků přírody (20:00) se budou moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen pokoušet diváky udivit, pobavit i poučit. A pokoušení to bude doslovné, těšit se totiž můžete na pokusy s pivem. Chystá se také rekonstrukce dvou slavných filmových scén z Pirátů z Karibiku a Mission Impossible. Zkuste si tipnout, kdo se promění v Jacka Sparrowa a kdo v Toma Cruise, pro zúžení výběru napovíme, že ani jeden z hostů, tedy Aleš Háma, Jakub Wehrenberg, Bob Klepl a Štěpán Mareš, to nebude. Silvestrovského speciálu se dočká ještě jeden oblíbený pořad ČT - Všechnopárty (22:00). Na povídání o všem i o ničem, ale vždy s humorem, si Karel Šíp pozval písničkáře Josefa Fouska, komika Lukáše Pavláska a publicistu a překladatele Ivo Šmoldase.

Estrádním zástupcem budou dva premiérové programy. Silvestrovský koktejl písní, scének, humoru a tance namíchá Tereza Kostková s pomocí Mira Žbirky, Michala Davida, Richarda Nedvěda nebo Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Večer plný hvězd začíná ve 21:00. Upravená „Kosinova věta“ Do roka a do dna (22:55), kterou v původním znění statečný chodský sedlák adresoval Lomikarovi, opět po roce dolehne k uším herců, jež si pozvali Jana Paulová a Pavel Zedníček. Nad pivem si budou vyprávět veselé historky (z natáčení i mimo něj) s Martinem Dejdarem nebo Yvettou Blanarovičovou, u vína s Václavem Vydrou, Petrem Rychlým či Petrou Černockou.

 • Do roka a do dna 2012
  Do roka a do dna 2012 zdroj: ČT
 • Moderátorka Večera plného hvězd Tereza Kostková
  Moderátorka Večera plného hvězd Tereza Kostková zdroj: ČT

A pak už si k novoročnímu přípitku - půllitrem, číší anebo sklenkou od hořčice - budete moci ťuknout i vy. Odbíjením půlnoci oddělující starý rok od nového se program Jedničky a Dvojky na pár minut protne, do té doby se ale „dvojkaři“ mohou bavit podle svého, pro mainstream možná ne vždy stravitelného gusta.

Na DVOJCE se začíná večírkem, který žádný scénář nemá, a má-li, pak se většinou stejně poruší. Barování (od 20:30) se Sandrou Novákovou, Filipem Rajmontem a jejich hosty přepustí ve 22:15 prostor žánru stand-up comedy. Pořad Na stojáka není nic pro citlivé povahy, které se chvějí při romantických filmech. Xena na Hrad! bude jedním z požadavků, jež v něm na konci roku zazní, ale co to je proti erotickému dusnu vyvolaném Lukášem Pavláskem (který se, pokud pozorně čtete, „zaprodal“ i Jedničce). A protože by program s blížící se půlnocí měl gradovat, přichází pravá chvíle na hru v podání Petra Čtvrtníka a Jiřího Lábuse - Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? (22:40). Hořkou příchuť z humoru vytěženého z korupčního fotbalového skandálu přebije Kanadská soda (23:35), ke které prý slov netřeba, protože byste je stejně pro smích neslyšeli.

 • Na stojáka
  Na stojáka zdroj: ČT
 • Jiří Lábus a Petr Čtvrtníček s kapříkem
  Jiří Lábus a Petr Čtvrtníček s kapříkem autor: Tomáš Krist, zdroj: ISIFA/Lidové noviny

A pak už jen zbývá nechat starý rok vyšumět do bublinek a na dojezd si pustit něco muziky, vyprávění Vladimíra Menšíka a sestřih silvestrovských scének (na Jedničce) anebo Laurela a Hardyho a Voskovce a Wericha (na Dvojce), protože další rok sice už začíná, ale noc ještě nekončí…

Pro ty, kteří by rádi program kompletní, dodáváme pod čarou, že ČT24 na celý večer propadne retrománii a ČT Sport si připomene sportovní vrcholy a pak se pobaví sportovními kuriozitami.