Lincoln je miláčkem cen BAFTA. A co na to Oscar?

Londýn – Celkem v deseti kategoriích je na ceny Britské akademie filmové a televizní tvorby (BAFTA) nominován snímek Lincoln. Předpokládá se, že film režiséra Stevena Spielberga o americkém prezidentovi nemine za pár dní ani nominace na nejvyšší filmovou cenu – Oscara. V cenách BAFTA Lincolnovi devíti nominacemi na paty šlapu Bídníci a Pí a jeho život. Tři nominace, navíc „jen“ v technických kategoriích, pro velkolepého Hobita jsou ve srovnání s tím spíš neúspěchem.

Lincoln se uchází o cenu za nejlepší film a podle očekávání přinesl nominaci pro představitele hlavní role Daniela Day-Lewise, který hraje prezidenta Abrahama Lincolna za občanské války v 19. století. V individuálních hereckých kategoriích se mezi nominované dostali také Sally Fieldová za úlohu Lincolnovy manželky a Tommy Lee Jones. Za výkon ve filmové adaptaci muzikálu Bídníci byl nominován představitel hlavní role Hugh Jackman.

Mezi dalšími úspěšnými filmy jsou podle britské akademie nová bondovka Skyfall, která si odnesla osm nominací, z toho pět v technických kategoriích. Film režírujícího herce Bena Afflecka Argo o íránské krizi roku 1979 byl nominován na sedm cen. Sám Affleck může dostat cenu jak za režii, tak za herecký výkon.

Vedle Lincolna, Bídníků, Pí a jeho života a Arga se do seznamu uchazečů o cenu za nejlepší film dostal také thriller o zneškodnění Usámy bin Ládina Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci). Za neúspěch lze považovat tři nominace pro dlouho očekávaný film Hobit režiséra Petera Jacksona, u nějž akademie ocenila pouze zvuk, vizuální efekty a stylisty.

Ceremoniál, na němž budou oznámena jména vítězů, se uskuteční 10. února v Londýně. Přesně měsíc po vyhlášení nominací na Oscara a čtrnáct dní před předáváním zlatých sošek. Ceny BAFTA v minulosti naznačovaly výsledky oscarového klání. V roce 2010 triumfoval v Británii film Milionář z chatrče, který pak uspěl i při vyhlašování Oscarů. O rok později totéž zopakoval snímek Králova řeč.

Úspěch dramatu o koktajícím britském panovníkovi ale režisér Tom Hooper tentokrát zřejmě s rozporuplně přijatým filmovým muzikálem Bídníci nezopakuje. A to přesto, že jeho jméno se objevilo v nominacích na další ceny, které jsou také považovány za důležité ukazatele před nadcházejícími Oscary. Na cenu Sdružení amerických režisérů byli kromě Hoopera navrženi režiséři snímků, které zaujaly i porotu BAFTA - Kathryn Bigelowá (Zero Darkt Thirty), Ben Affleck (Argo), Ang Lee (Pí a jeho život) a samozřejmě Steven Spielberg za Lincolna. Mimochodem všichni tito tvůrci už doma Oscara mají (i když Affleck ne za režii, ale za herectví).

Jak moc jsou tyto předpovědi daleko nebo blízko od oscarových vítězů, se ukáže 24. února, kdy budou majitelé sošek za nejlepší filmové počiny roku 2012 vyhlášeni. Favorizovaného Lincolna mohou čeští diváci posoudit už o měsíc dřív – v českých kinech se Spielbergovo drama objeví 24. ledna.