Když řeka přinese Touhu zvanou Anada

Slovenský rybář Jánoš Gabay ulovil netradiční rybku - krásnou dívku Anadu. Tajemství její minulosti se míchá s Jánošovou vášní, jenže je tady ještě jeho manželka Slovensko-maďarské drama dua Ján Kadár a Elmar Klos se v rámci cyklu Velikáni filmu vrhají do dalšího příběhu. ČT2 odvysílá Touhu zvanou Anada dnes večer ve 21:40.

Osudové události posledních pěti dnů nedají Gabayovi spát. Spolu s tchánem Michalem a synem Petrem totiž vylovili z řeky Dunaj tajemnou krásku Anadu. Za pomoci Jánošovy manželky Zuzky přivedou poloutopenou dívku zpět k životu.

Rybářova choť se v domácnosti cítí sama, a tak souhra událostí zapříčíní to, že Anada nakonec v rodině zůstane. Jánoš však začíná k cizince cítit milostnou vášeň, která se ale příliš neslučuje s jeho manželským závazkem. Snaží se sice o její odchod a přitom se marně pokouší vyzvědět střípky Anadiny minulosti.

Netrvá však příliš dlouho, než se okouzlující slečna stane rybářovou milenkou. Zuzana v té době však onemocní tyfem. Muž se tak musí mezi oběma ženami rozhodnout. Která to bude? Nemocná oddaná manželka, nebo tajemná krasavice bez minulosti? Ponechat volbu na osudu však není prozíravé…

Snímek podle románu maďarského spisovatele a dramatika Lájose Zilahyho Něco nese voda byl první česko-americkou koprodukcí (Filmové studio Barrandov a newyorská firma MPO Productions) a zároveň posledním společným filmem Jána Kadára a Elmara Klose.

Filmová balada o krásné dívce, kterou přinesla řeka, a o osudové milostné vášni. Česko-americký film (1969). Hrají: R. Marković, M. Dravićová, P. Pritchettová, I. Darvas, J. Marvan, J. Kroner, G. Valach, V. Müller a další. Scénář: I. Gyöngyössy, J. Kadár a E. Klos. Kamera: V. Novotný. Režie: Ján Kadár a Elmar Klos