Zlaté glóby získají v noci nové majitele

Los Angeles - Během noci z dneška na zítřek čeká filmaře udělování prvních prestižních filmových cen letošního roku. Televizním večerem Zlatých glóbů nebude po třech letech provázet britský komik Ricky Gervais, nýbrž americké kolegyně Tina Feyová a Amy Poehlerová. Největší šance má zatím snímek Stevena Spielberga Lincoln, Nespoutaný Django Quentina Tarantino či Argo Bena Afflecka.

Gervaisův ostrý jazyk přitahoval k obrazovkám mnoho diváků, kteří ho považovali za čerstvý závan do jinak strnulého přenosu. Komikovy vtípky na adresu některých hvězd sice ve Spojených státech vyvolaly nesouhlasné komentáře, i tak pořadatelé jeho absence litují. Zastoupí ho ale dvě dámy z řady komiček - zmíněná Feyová s Poehlerovou.

První jmenovaná je autorkou oceňovaného komediálního seriálu Studio 30 Rock. S Poehlerovou se dobře zná ze společného vystupování v populární americké komediální show Saturday Night Live. Očekává se, že předávání cen nasadí přátelštější tvář. „Pořadatelé se snažili zbavit kousavého humoru Rickyho Gervaise z předchozích tří let,“ řekl agentuře Reuters Scott Feinberg z časopisu Hollywood Reporter. „Feyová s Poehlerovou si dokážou utahovat z hvězd bez Gervaisovy občasné krutosti,“ dodal.

Zlaté glóby tradičně udělují zahraniční novináři v Hollywoodu a hned po Oscarech se těší velké váženosti. Na rozdíl od Oscarů oceňují také televizní produkci.

Hlavním favoritem je historický snímek Lincoln režiséra Stevena Spielberga, který získal sedm nominací. Dílo přitom vede i v počtu nominací na Oscary, jichž obdrželo 12. Po pěti nominacích pak na glóbech získaly thriller o amerických rukojmích v Íránu Argo a Nespoutaný Django, ve kterém Quentin Tarantino účtuje s americkým otrokářstvím.

Lincoln / Daniel Day-Lewis
Zdroj: Bontonfilm

Oba snímky spolu s Lincolnem a snímky Pí a jeho život a thrillerem o pronásledování Usámy bin Ládina Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci) bojují o cenu pro nejlepší filmové drama. Filmaři zmíněných snímků mají přitom šanci zvítězit v kategorii za nejlepší režii.