Záhadná Bachova Mše h moll se natáčí v Česku

Praha - Jedno z vrcholných děl barokní hudby, Mši h moll Johanna Sebastiana Bacha, v těchto dnech natáčí mezinárodně uznávaný orchestr Collegium 1704. Bude to vůbec první nahrávka této skladby v podání českých interpretů. Natáčení začalo v neděli v pražském studiu Domovina, nové album by se na trhu mělo objevit začátkem léta. Na čtyřdenní nahrávání dohlíží světově uznávaný německý zvukový mistr a producent Andreas Neubronner, který má na kontě dvě desítky cen Grammy.

„Jsem přesvědčen, že máme k dílu co říct a že na něj máme osobitý náhled. Ve Mši h moll je stále co odhalovat a naše interpretace může být přínosem i u tak často nahrávaného a především v zahraničí provozovaného díla,“ uvedl vedoucí souboru Collegium 1704 Václav Luks. Desku vydá francouzská společnost Accent.

Mše je stejně tak slavná jako záhadná. Bach tehdy psal hlavně na objednávku, verzí, kdo si vlastně skladbu objednal, je hned několik. Podle jedné klasická luteránská mše, podle jiné Bach, přestože byl sám luterán, skladbu psal pro polské katolické krále Augusta II. anebo Augusta III. Tzv. h-mollka, kterou Bach skládal přes dvacet let, je pro každý orchestr životní výzva. Náklady na nahrávku mše se vyšplhaly na jeden milion korun, vydána bude v září tohoto roku.

Collegium 1704 a sbor Collegium Vocale 1704 pod vedením Lukse doplňuje sopranistka Hana Blažíková, mezzosopranistka Sophie Harmsenová, kontratenorista Terry Wey, tenorista Eric Stoklossa a basisté Tomáš Král a Marián Krejčík.

Bachovo dílo stálo na počátku existence souboru, vůbec poprvé ho hrál na festivalu Pražské jaro. I později se k němu zejména v zahraničí vracel. V podobném obsazení soubor odehrál Mši h moll v pražském Rudolfinu v prosinci minulého roku v rámci nové koncertní řady Hvězdy barokní opery, poté ji provedl v Královské kapli zámku ve Versailles.

  • Collegium 1704 při nahrávání
    Collegium 1704 při nahrávání zdroj: ČT24
  • J. S. Bach / partitura Mše h-moll
    J. S. Bach / partitura Mše h-moll zdroj: ČT24

Soubor si vydobyl v zahraničí renomé zejména díky systematickému mapování díla Jana Dismase Zelenky.