Krásný zmatek osmi a půl filmu Federica Felliniho

Filmový režisér Guido Anselmi (Marcello Mastroianni) se ocitl v profesionální i osobní krizi. Z této situace jej, jak se zdá, nemohou dostat ani nové filmové projekty, ani ženy. Pod tlakem svého producenta připravuje nový film, zatímco je přitahován zároveň ke své inteligentní manželce Luise, smyslné milence Carle a krásné mladé herečce Claudii. Slavný film Velikána filmu Federica Felliniho 8 ½ sledujte v pondělí 14. ledna od 21:50 na ČT2.

Guido je úspěšný filmový režisér na prahu čtyřicítky. Má slávu, kterou si chce uchovat, má výkonný, úslužný štáb, velkorysého producenta, trpělivou manželku a poněkud tělnatou milenku. Je obklopen ochotnými vykonavateli, honěn prosebníky, zbožňován herečkami a přáteli. Má natočit film, na který již bylo vydáno sto milionů, byla postavena odpalovací rampa, zajištěna mezinárodní zvučná jména i statisté.

Pomoc, kterou mi poskytuje Marcello

Jenže Guido prochází těžkou myšlenkovou krizí a ztrácí sebedůvěru, stává se vězněm rozběhnutého stroje. Spásu a odpočinek odjíždí hledat do lázní. Lázeňská krajina se však pro introvertního, egocentrického umělce mění v bílý, průsvitný kraj, zalidněný přeludy lidí, snů a vzpomínek, popelavý kraj, z něhož vystupuje minulost, zatímco skutečnost nabývá fantasmagorických, groteskních forem.

Do role režiséra Guida obsadil Fellini svého celoživotního přítele a spolupracovníka Marcella Mastroianniho, o němž v jednom rozhovoru řekl: „Je mým přítelem, kamarádem, někým, koho opravdu dokonale znám. Pomoc, kterou mi poskytuje Marcello, netkví pouze v jeho profesionálních schopnostech, ale i v jeho důvěře, s jakou se odevzdává do mých rukou a která mě zároveň inspiruje i k uskutečňování mnohých smělých experimentů.“

Po boku Mastroianniho si ve filmu zahrály Anouk Aiméeová (manželka Luisa), Claudia Cardinaleová (Claudia) a Sandra Miloová (milenka Carla). Snímek byl natočen v roce 1963 a spolu s dalšími Felliniho díly dnes bezesporu patří do zlatého fondu světové kinematografie.

Významný italský filmový režisér a scenárista Federico Fellini (1920 až 1993) se dříve, než začal žít filmem, živil jako kreslíř vtipů a karikatur, ilustrátor, gagman nebo konferenciér a textař. Před koncem druhé světové války se oženil s herečkou Giuliettou Masinovou. Jejich manželství trvalo dlouhých padesát let a během něj ztvárnila Giulietta několik významných hlavních rolí v jeho filmech. Kromě ní Fellini často obsazoval právě Marcella Mastroianniho.

Ve Felliniho filmech lze nalézt melancholii, bídu a strádání, svět boháčů a zámožných občanů, zamyšlení nad smyslem a absurditou života i kritický postoj k fašismu. Kromě mnoha jiných ocenění získal Fellini za svou tvorbu pětkrát cenu Oscar za nejlepší zahraniční film a jedenáctkrát na ni byl nominován.

8 ½ - Italsko-francouzský film (1963). Režie: Federico Fellini. Hrají: M. Mastroianni, C. Cardinaleová, A. Aiméeová, S. Milová a další (v italském znění s titulky, 133 minut)