Devět symfonií Antonína Dvořáka na CD i v televizi

Praha - Česká filharmonie pokračuje pod vedením Jiřího Bělohlávka v natáčení kompletu devíti symfonií Antonína Dvořáka. Partnerem projektu, který by měl být dokončen v prosinci tohoto roku, je Česká televize. Ta z nahrávání pořizuje záznam.

Nahrávku kompletu Dvořákových symfonií pořizuje ČF s novým šéfdirigentem Bělohlávkem asi po 25 letech. Dvořákovu tvorbu zvolila filharmonie i vzhledem ke společné historii. Skladatel dirigoval v roce 1896 první koncert ČF a orchestr se za svou historii stal celosvětově vyhledávaným interpretem jeho tvorby.

Koncertní natáčení prvních dvou Dvořákových symfonií, první a šesté, začalo loni v listopadu. „Příprava prvního koncertu byla náročná. Dvořákovy rané symfonie se prakticky nehrají, je třeba je pečlivě nazkoušet, sžít se s nimi,“ podotkl šéfdirigent Bělohlávek. Pro dokončení kompletu zbývá nahrát symfonie číslo 2, 9 a 4.

Jiří Bělohlávek, šéfdirigent České filharmonie: "Každý dirigent musí projít obrovským ohromením, které Dvořákova hudba v člověku vzbuzuje."


Nahrávky bude vydavatelská společnost Decca Classics postupně vydávat v on-line formě od března letošního roku. „Kompletní CD box obohacený o tři Dvořákovy koncerty natočenými violoncellistkou Alisou Wellersteinovou, klavíristou Garrickem Ohlssonem a houslistou Frankem Peterem Zimmermannem vyjde v září příštího roku,“ doplnil generální ředitel filharmonie David Mareček.

Nahrávání navíc zaznamenávají kamery ČT, která s ČF uzavřela dnes memorandum o vzájemné spolupráci. Devět pořadů včetně doprovodné publicistiky odvysílá televize v roce 2014 u příležitosti 110. výročí úmrtí Antonína Dvořáka. Další obrazový materiál pořizuje kanadská režisérka Barbara Willis Sweeteová, která snímá dění kolem natáčení prostřednictvím časosběrného dokumentu s pracovním názvem Znovuzrození orchestru (An Orchestra Reborn). Kromě toho ČT letos na jaře v samostatném dokumentu představí šéfdirigenta ČF Jiřího Bělohlávka. 

Dvořákovy symfonie a další jeho díla vyšly v minulosti v několika kompletech. Například v roce 2005 vydala společnost Supraphon všech devět Dvořákových symfonií v nahrávce Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Vladimíra Válka. Řadu let se nahrávání skladeb Dvořáka věnoval estonský dirigent Neeme Järvi, který vedle kompletu Slovanských tanců, Karnevalu nebo Symfonických variací natočil se Skotským národním orchestrem postupně všechny symfonie, které v roce 2002 vyšly jako komplet. Dvořákův symfonický komplet natočila pod vedením Václava Neumanna ČF v letech 1972 až 1974, v remasterované podobě se na CD nahrávka objevila loni.