Lyžníci v Království českém

Liberec - Většina z vás asi viděla rodinnou komedii Krakonoš a lyžníci o prvních nadšencích do „ski“. Jaké ale byly opravdu počátky lyžování v Království českém, se přesněji dozvíte na stejnojmenné výstavě v libereckém Severočeském muzeu.

Prostřednictvím exponátů se návštěvníci mohou vydat až do časů průkopníků lyžování do konce 19. století. Do doby, kdy Josef Rössler-Ořovský zakládá první lyžařský kroužek anebo kdy se hrabě Jan Harrach snažil pomocí podivných dřevěných prkýnek ulehčit práci lesníkům v zimních Krkonoších. 

V Severočeském muzeu si přiznivci zimních sportů mohou prohlédnout boty, vázání a desítky párů dřevěných lyží, na kterých se v závěru 19. století proháněli první lyžníci po Krkonoších. K vidění jsou taky předměty ze sbírek nadšenců a potomků českých lyžařských legend. „Potomci Bohumila Hanče nám zapůjčili nádhernou kolekci cen a vyznamenání i osobních písemností,“ uvedl konkrétní příklad ředitel muzea Jiří Křížek.

Letos v březnu uplyne sto let od tragického závodu v běhu na padesát kilomentrů, při němž Hanč a jeho přítel Václav Vrbata zahynuli. Nadšení lyžaři doplatili na extrémní změnu počasí, která je dostihla na hřebenech Krkonoš. Ceny právě z tohoto závodu jsou v Severočeském muzeu také vystaveny. Připomenuta jsou i další výročí, která připadají na rok 2013 - 110 let od založení svazu lyžařů v Království českém už zmíněným Josefem Rösslerem-Ořovským a 80 let od jeho smrti.

Kromě lyžařského vybavení se výstava věnuje i proměnám módy, kupříkladu prozoradí, že ženy v průkopnických časech svahy sjížděly na ski v sukních. Pro návštěvu Severočeského muzea žádný dress code neplatí - výstavu Počátky lyžování v Království českém si zde v čemkoli můžete prohlédnout do 3. března.