Bobby McFerrin se vrací. S filharmonií bude improvizovat v Rudolfinu

Praha - Originální a capella zpěvák a jazzman Bobby McFerrin a členové České filharmonie budou 19. a 20. června vystupovat v pražském Rudolfinu. Diváky čekají dva programově odlišné koncerty. Při oboustranné improvizaci špičkových hudebníků se počítá i se zapojením diváků. McFerrin již na podobných projektech spolupracoval například s Newyorskou, Berlínskou či Vídeňskou filharmonií.

Do Rudolfina mohou zájemci vyrazit 19. června na sólový koncert McFerrina s jeho tradičním a capella repertoárem, na němž budou improvizovat na hudební nástroje čeští filharmonici Josef Špaček, Jan Keller a další. Druhý den bude setkáním Bobbyho McFerrina se soubory filharmonie.

Jazzband nebo cimbálová muzika

V rámci orchestru působí jazzband nebo cimbálová muzika. Speciálně na míru tomuto koncertu vznikne také smíšený pěvecký sbor složený z filharmoniků. Ti budou zpívat McFerrinovy písně, opačně bude McFerrin improvizovat na hudbu cimbálové muziky, jazzband vystoupí s tradičním jazzovým repertoárem.

Vstupenky v ceně od 500 do 3 200 korun jsou od ledna v prodeji v pokladně Rudolfina. „Rudolfinum na rozdíl od sportovních hal nabízí intimní setkání s interpretem na místě s jedinečnou atmosférou a prvotřídní akustikou,“ uvedla za filharmonii Hana Boldišová.

Fenomenální zpěvák a desetinásobný držitel Grammy McFerrin svým repertoárem zasahuje do popu, jazzu, klasiky i lidové hudby. Je také uznávaným dirigentem, skladatelem filmové hudby a vášnivým zastáncem povinné hudební výchovy ve školních osnovách.

Interpretovi hitu Don't Worry, Be Happy při koncertech stačí pouze zpěv a jeho tělo, které využívá jako bicí. Má hlasový rozsah čtyř oktáv a umí nahradit celou kapelu. V Česku už odzpíval několik úspěšných koncertů, naposledy loni, kdy byl jednou z hvězd festivalu Colours of Ostrava.

V roce 2010 se McFerrin stal hvězdou galavečera festivalu Struny podzimu, přičemž záznam tohoto vystoupení později odvysílala Česká televize. Na Strunách podzimu McFerrin improvizoval mimo jiné s Dánem Bártou.