Boj za uznání klasických filmových technik neustává

Praha – Digitalizace filmového průmyslu každého netěší. Nová internetová platforma Kinoaparát.cz se pere za klasické formáty, jaké symbolizovaly analogické, fotochemické nebo celuloidové snímky. Web připomíná zlatou éru těchto technologií a snaží se zprostředkovat kontakty mezi umělci a odborníky. Tomuto záměru má pomoci i Výstava klasické filmové technologie a filmového umění v GAMU.

Návštěvníci internetové stránky tam najdou anonce projekcí, výstav či workshopů, případně databázi filmové techniky a vybavení. Pro filmaře milující staré postupy poskytne portál i návody na zpracování materiálu a další informace. Elektronická knihovna zase nabízí archiv textů, článků a akademických prací týkajících se filmového dědictví i budoucnosti kinematografie. 

„Film vstupuje do nové éry. Končí doba všudypřítomnosti filmového materiálu a filmové projekce, rapidně klesá jejich dostupnost. Zábavní a spotřební průmysl dokončují digitalizaci celého kinematografického řetězce. Tato situace dnes dopadá na celou řadu tvůrců i diváků, pro které filmová technologie představuje autentickou formu uměleckého vyjádření s vlastní výraznou estetikou, vlastními tvůrčími postupy a způsoby uvažování o pohyblivém obrazu,“ uvádí Kinoaparát.cz. 

Kvalita digitálního promítání je podle provozovatelů webů srovnatelná s tou klasickou. Je sice pravda, že digitalizace přinese úspory a snadnější vytváření kopií, pokud však nedojde k úplné digitalizaci kin, v budoucnu může být divákovi odepřen přístup ke snímkům distribuovaným v roce 2013 jen na digitálním nosiči, poukazuje web. Česko čítá zhruba sedm set kin, avšak digitalizací zatím prošla polovina z nich. Cena projektorů začíná na dvou milionech korun, proto malé a málo využívané kinosály budou muset promítat pouze staré snímky, jinak zaniknou. 

V souvislosti s propagací myšlenky o posílení ochrany, šíření a rozvoje znalostí o umění a technologii klasického filmu se na Malostranském náměstí v Praze koná výstava autorských instalací Jiřího Rouše a Georgyho Bagdasarova. Příchozí si budou moci prohlédnout naučné exponáty ilustrující principy filmové projekce či hlouběji proniknout do podstaty filmového obrazu a chemických procesů v pozadí jeho vzniku.

Výstava potrvá od 18. ledna do 3. února 2013.