Vzhůru ke slávě! New York miluje české umělce

Praha/New York – Nejvýznamnější světový veletrh scénických umění APAP/NYC skončil. Uskutečnil se v New Yorku v rozmezí 11. až 15. ledna a vůbec poprvé na něm ve velké míře slavili úspěch také Češi. Na akci se předvedlo šest českých uměleckých souborů, které obstály v nemalé konkurenci a získaly tak obdiv náročného amerického publika.  

Vystoupení skupin koordinovala Česká centra. Představemí se povětšinou konala v zaplněné budově na manhattanské Upper East Side a sklidila uznání také od odborné veřejnosti. Hurónský potlesk si tak vychutnaly soubory 420PEOPLE, Tantehorse, Lenka Vágnerová & Company, Divadlo Drak, Divadlo Archa a Opera Moderne

„Showcase byla velice záslužná. Ty čtyři hodiny možná znamenaly pro mezinárodní prezentaci českého divadla a tance více než dvě sezony odehrané v Praze,“ nechal se slyšet ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab. 

Pozorování navíc ukázala, že když se Česká republika účastnila veletrhu před třemi lety poprvé, slovanské divadlo i tanec působily na Newyorčany jako zjevení. „Je potěšující sledovat, že české scénické umění díky propagaci na důležitých akcích tohoto druhu zapouští kořeny v povědomí světové veřejnosti, přičemž pozice si buduje především mladá generace českých divadelníků a tanečníků,“ prohlásila vedoucí Oddělení mezinárodní spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu Martina Černá. 

APAP/NYC každoročně umožňuje setkání předních osobností v umění s dalšími aktéry kulturního světa. Jedná se o jednu z nejprestižnějších akcí tohoto typu.