Život je tvrdý, ale zábavný. Alespoň na Berlinale

Berlín - Dvacet čtyři snímků vybral do programu letošního ročníku mezinárodní filmový festival Berlinale. O Zlatého medvěda se v Berlíně začátkem února utká devatenáct z nich. Český zástupce mezi nimi není.

V hlavní soutěži se budou promítat díla začínajících i etablovaných tvůrců, v nichž se podle ředitele přehlídky Dietera Kosslicka často „ohromujícím způsobem proplétají fikce a realita“. „Život je tvrdý a nespravedlivý, přesto ale zábavný,“ shrnul svůj pocit ze soutěžních snímků Kosslick.

K nejočekávanějším premiérám budou patřit nové snímky amerických režisérů. Steven Soderbergh představí psychologický thriller Side Effects, v němž si zahráli například Jude Law či Catherine Zeta-Jonesová. Gus Van Sant uvede snímek Promised Land, v němž hlavní roli zvárnil Matt Damon. Zvědaví budou zřejmě diváci na nejnovější film Francouze Bruna Dumonta Camille Claudel, 1915 s Juliette Binocheovou v hlavní roli anebo Noční vlak do Lisabonu dánského režiséra Billeho Augusta, v němž si zahrál Jeremy Irons.

Velkou pozornost na sebe pravděpodobně strhne i snímek íránského režiséra Džafara Panahího, který je ve vlasti tvrdě pronásledován a odpykává si trest za šíření protirežimní propagandy. Mezi aspiranty na ocenění jsou i zástupci německé, polské, korejské či rumunské kinematografie a také americký animák.

Filmový festival se v Berlíně uskuteční od 7. do 17. února a slavnostně ho zahájí nový snímek předsedy mezinárodní poroty, hongkongského režiséra Wong Kar Waie s názvem The Grandmaster (Velmistr).