Hudba je pro mne vším

Petrohrad - Hudební metropole Ruska – tak bývá nazýván Petrohrad. V tamních divadlech měla premiéru díla největších ruských skladatelů, jakými byli Šostakovič, Glinka nebo Rimskij- Korsakov. Jeho jméno nese i prestižní konzervatoř, kde studují nejtalentovanější děti z celé země.

Jedenáctiletý Stěpan Armasar cvičí na akordeon čtyři hodiny denně. Tvrdí, že hraje dobrovolně a rád. V Rusku má pověst zázračného dítěte z Petrohradu a za svá vystoupení již získal několik mezinárodních cen.

„Děti, které se učí klasické hudbě, jsou duševně bohatší“

Bydlí na internátě a rodiče vidí jen párkrát do roka. „Když rodiče nevidím dlouho, chybí mi. Ale bylo to moje rozhodnutí - vždycky jsem chtěl chodit do této hudební školy, protože tady je výborný učitel,“ vypráví Stěpan, který vyrůstal s hudbou od malička. „Hudba je pro mne vším.“

Od raného dětství žijí s hudbou i děti v místní mateřské školce. „U nás mají hudební výchovu děti od čtyř let a používáme pro ně speciální předškolní metodiku. Teprve v šesti letech začínají hrát na nějaký hudební nástroj,“ vysvětluje učitelka hudební školy v Petrohradě Isaakovna Perzovská.

„Děti, které se učí klasické hudbě, jsou duševně o stupeň dál, intelektuálně bohatší, přemýšlivější. A kromě toho se v hudební škole naučí systematicky pracovat,“ říká učitelka hudby Elvíra Anatoljevna Kelchová. Petrohrad je vyhlášen velmi hustou sítí hudebních škol.

Město na Něvě je městem hudby už od dob carského Ruska. Největší skladatelé devatenáctého a dvacátého století - Čajkovskij, Rachmaninov nebo Prokofjev - uváděli premiéry svých děl v místním legendárním Marijinského divadle.

Naproti divadlu byla roku 1862 ruským pianistou a skladatelem Antonem Rubinsteinem založena hudební konzervatoř. Skladatel Rimskij-Korsakov se k ní připojil v roce 1871 a od roku 1944 nese slavná škola jeho jméno. Dodnes zde studují nejtalentovanější děti z celého Ruska - Stěpan Armasar mezi nimi.