Studentské plakáty - filmová klasika v současném designu

Praha - Hitchcockovo Psycho, Godardovo U konce s dechem, Forrest Gump nebo české komedie Limonádový Joe a Jáchyme, hoď ho do stroje - plakáty těchto filmů v předsálí tří pražských kin nelákají na program, ale jsou výstavou prací studentů Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni.

Filmové klasiky dostaly kabát moderní grafiky, jehož hlavním smyslem je vizuálně reprezentovat téma, děj či náladu filmu. Výsledné návrhy jsou na první pohled odlišné od plakátů, na které je současný divák vzniklý. Navazují totiž na československou plakátovou tvorbu od počátku 60. let do revoluce.

„Studenti měli možnost udělat si plakát svobodně, jako v 60. letech, kdy plakáty vznikaly bez cenzury a kdy výtvarníci měli volné ruce,“ vysvětlil Pavel Rajčan z Filmové galanterie Terryho ponožky, která byla už poněkolité iniciátorem takovéto výstavy. Zájemci na ní tedy uvidí, jak by vypadaly filmové plakáty, kdyby kreativita a grafické trendy nejmladší generace výtvarníků nebyly omezeny komerčním zadáním.

Přes šest desítek studentských prací si v předsálí artových pražských kin Aero, Oko a Světozor mohou prohlédnout do konce února. Výstava je prodejní.