Podle Špály překvapivě vtipně a zajímavě

Ale, ale, co se nám to v té Špálovce děje? Výstava skupiny Reality nazvaná Podle má nebo může mít (to podle vaší kombinační schopnosti, fantazie a způsobu vnímání) více významů a dopadů. Dvě základní roviny jsou základními kameny k tomuto dobrodružství - nápaditá práce s prostorem a výstava replik děl Václava Špály. 

Nově pojatý prostor připomíná hru s galerií, hru, která navozuje nestálost a změnu, možná také trochu Vilímkovy roky (nakladatelství, které tuto prodejnu a galerii ve třicátých letech vybudovalo). Jedná se vskutku o zajímavý pohled a vlom na fungování galerie.

Souběžně to možná nechtě připomíná prostor, který by někdo chtěl pronajmout jako hezké, drahé, dobře umístěné a moderní bydlení. Architektonická úprava známé a slavné galerie na případné sídlo je důvěryhodná, veselá a inspirující. Nebo také děsivá a zavádějící. V našem trapném pražském realitním kolotoči většinou nedobrých kšeftů přímo vzorová. Vykládejte si to, jak chcete, zvažte, stejně to nevyjde. Ale kdyby…

 • Podle
  Podle zdroj: Galerie Václava Špály
 • Podle
  Podle zdroj: Galerie Václava Špály

To je ale jen jedna, i když zajímavá strana mince. Tou druhou, a jakoby zábavnější, je výstava replik děl Václava Špály. To je jiné kafe. Špálu minulý politický režim ve druhé polovině padesátých let použil jako přijatelného dekoratéra a špatně vytištěnými reprodukcemi jeho děl vyzdobil kdejaký kout. Říkali jsme si tenkrát: „Alespoň tak.“ Visel však, chlapec, všude. Generace, narozená v polovině šedesátých let, to později již nemohla spatřit, ale Špála visel v zubních ordinacích, ordinérních výčepech, policejních vyšetřovnách, ministerských pracovnách, na chodbičkách mezinárodních expresů, v mateřských školách… Postupně začal všechny dusit – a to ještě nikdo netušil, že po startu normalizace naskáče na jeho místo nekonečná série zparchantělých Muchů…

Ach ano… tak tedy Špála. Ale hle – co to s námi udělá? Repliky jsou barevné, řvoucí, vtipné, přitažlivé. Najednou nádherné. Sice na sololitu a pěkně průmyslově vyrobené, ale citující s vášní a rytmem.

Posmrtná řeč či její připomínka, která je na výstavě umístěna, není komickým a varujícím vzlykem, je to vhled do jiné doby a je to i most k našemu dnešnímu vnímání díla, které čas očistil.

 • Podle
  Podle zdroj: Galerie Václava Špály
 • Podle
  Podle zdroj: Galerie Václava Špály

Výstava Podle nabízí zásadní ingredience, ze kterých můžete namíchat nápoj podle vlastní potřeby. Oscilujete zde mezi nadsázkou, kritikou, ironií a parodií, touláte se vybělenými místnostmi jakoby k pronajmutí a jejich výzdoba, ještě před časem nepřijatelná, najednou vymytá a drásavě barevná, se stane objektem, nabízejícím zcela jiný či nečekaný pohled a zážitek.

Ona esence autorského trojlístku (David, Kadlec, Salák) je poctivá a neuvěřitelně citlivá. Vtipnost, slušný odstup a přitom připomínka, varování. Úžasný koncept, který Špálovce sluší, zejména proto, že je jí vytvořen na všechny její míry (myšleno doslovně). Budete odcházet možná s úsměvem, možná postrašeni. Můžete škvírami zahlédnout a lépe chápat dvojlomnost doby a vzpomínat na nádhernou barevnost a tematickou radostnost Špálova díla i zajímavý příběh jeho kolonizace.

CV — Výtvarná skupina Reality

Výtvarnou skupinu Reality založili v roce 2003 Jiří David, Jan Kadlec a Milan Salák. Věnuje se artistním intervencím do výstavního prostoru. Otevřeným přiznáním závislosti současného umělce na aktuální situaci na umělecké scéně se tak zúčastnění umělci pokouší udělat první krok vedoucí k vykročení ze začarovaného kruhu tohoto druhu závislosti…

Přehled realizovaných projektů:

2003 For Sale, projekt v rámci Skulptara Grande, Václavské náměstí, Praha

2006 Chaplin Resident Fighter, výstavní projekt pro galerii Futura, Praha

2007 Hrdinům Konceptualismu, Prague Bienalle3, Praha

2011 Fucking 15 minuts, AMOYA, Praha

2013 Reality – Václav Špála, Galerie Václava Špály, Praha


REALITY / PODLE. Kdy a kde: Galerie Václava Špály, Národní 30, Praha 1; výstava potrvá do 1. 3. 2013, otevřeno denně Po–Ne 11:00–19:00.