Národní kolo Eurovision Young Dancers: Dva vítězové, jeden finalista

Praha - Adéla Abdul Khalegová z Tanečního centra Praha anebo Vojtěch Rak z Taneční konzervatoře hlavního města Prahy bude v červnu zastupovat Českou republiku ve finále Eurovision Young Dancers 2013. Stali se vítězi národního kola této soutěže, kterou pořádá Evropská vysílací unie (EBU), jejímž členem je i ČT.

Soutěže se mohou účastnit sóloví tanečníci mezi 16 a 21 lety. V národním kole, které se konalo 18. ledna v Praze, bojovali o postup zájemci z konzervatoří, tanečních studií a škol z Prahy, Ostravy a Sokolova. U vítězů ocenila odborná porota (Zdeněk Prokeš, Jana Návratová, Nataša Novotná, Ivanka Kubicová, Ivana Hannichová, Marie Kučerová) velmi vyrovnaný výkon po stránce technické i interpretační.

Khalegová i Rak jsou podle porotců oba výrazné taneční osobnosti s velkým potenciálem budoucí kariéry. „Výběr ukázal, že má Česká republika v tomto oboru opravdu co nabídnout,“ domnívá se Vítězslav Sýkora, kreativní producent tvůrčí producentské skupiny pro hudební pořady ČT, a s potěšením dodal: „Jsme rádi, že se Česká televize opět po několika letech této prestižní soutěže účastní.“

Na finále v polském Gdaňsku pojede jen jeden z vítězů národního kola. O postupu Adély Abdul Khalegové nebo Vojtěcha Raka rozhodne EBU se svou odbornou pracovní skupinou a finálovým choreografem. Vítěze Eurovision Young Dancers 2013 bude porota vybírat ze zástupců nejmladší taneční generace ze čtrnácti zemí. Ve finálovém týdnu se společně naučí původní společnou choreografii, ve které každý z nich dostane sólový prostor, a 14. června pak bude vyhlášen nejlepší tanečník soutěže. Finálový večer odvysílá i Česká televize.