Já, Pojď, Mám, Já, Jdu! Holograficky

Praha – Výrazná česká umělkyně Milena Dopitová vystavuje novou multimediální instalaci v pražské Gallery Polansky. „Projekce je o mladých mužích, kteří se pohybují mezi tancem, rituálem, nějakým programem nebo sportovní událostí,“ říká Dopitová. Tak i název výstavy Já, Pojď, Mám, Já, Jdu! je odkazem na domluvu během sportovního utkání.

Projekt využívá promítací technologie, která umožňuje specifické vnímání audiovizuální projekce v prostoru. „Jedná se o holografickou projekci, to znamená, že dochází k projekci přes průhlednou fólii a vzniká efekt výstupu z 2D do 3D,“ vysvětluje autorka.

Dopitová představuje sportovní výkon jako skupinový rituál dospívajících mužů. „Jeden z nich je můj syn. Já chodím fandit na volejbal a ta hra pro mne byla inspirací.“ Projekce zkoumá mimo jiné hranice radostného pohybu a pohybu cíleného, výkonného.

Milena Dopitová patří mezi přední české konceptuální umělce. „Vždycky je to nějaký sociální vstup do problematiky nebo události, kterou jsem zažila, potkala na ulici, ve městě.“ Výstava Já, Pojď, Mám, Já, Jdu! dále z Prahy zamíří za oceán, kde se bude prezentovat v New Yorku.

Já, Pojď, Mám, Já, Jdu! / Polansky Gallery/ Štefánikova 43a, Praha 5 / 5. prosince 2012 – 26. ledna 2013