Zemřel spisovatel a scenárista Alex Koenigsmark

Praha - Ve věku 68 let zemřel po dlouhé nemoci spisovatel, scenárista a dramatik Alex Koenigsmark. Serveru iDnes to oznámil dramatik Karel Steigerwald. Podle jeho předlohy natočil Jiří Svoboda snímek Jasnovidec a Karel Smyczek film Závist. Jako scenárista se podílel na filmu Juraje Herze Přezůvky Štěstěny. Televizní film Mario a kouzelník, jehož scénář napsal, vyhrál Zlatou nymfu v Monte Carlu.

Koenigsmark vystudoval sochařsko-kamenickou střední školu, po studiích na FAMU pracoval na Barrandově jako dramaturg. Pak se věnoval psaní, působil jako novinář a spisovatel, psal scénáře pro televizi nebo rozhlasové hry.

Je autorem několika románů - Černá krev, Siromacha, Příběh unavené manekýny a Chlast aneb Cesta sekčního šéfa k moři, vydal také knižní vzpomínkový portrét herečky Jiřina Jirásková osobně a sbírky fejetonů Jak se stal Rockefeller miliardářem nebo Nesmrtelná duše.

Dále napsal divadelní hry Café au lait, Komturovo srdce nebo Byl to skřivan, pro rozhlas příběhy Sbohem, bílí králíci nebo Nízké karty. Svůj suchý humor využíval i v komentářích a fejetonech. Byl nositelem ceny Evropský fejeton roku.